Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eight places awarded city status as part of Queen's jubilee celebrations

Eight places awarded city status as part of Queen's jubilee celebrations
Stanley, stolica Falklandów które są zamorskim terytorium UK. (Fot. Getty Images)
Stanley in the Falklands Islands is the first Overseas Territory to win the competition for city status, while Douglas on the Crown Dependency of the Isle of Man has also claimed the civic honour. The Cabinet Office said that Bangor in Northern Ireland, along with Colchester, Doncaster and Milton Keynes in England, plus Dunfermline in Scotland and Wrexham in Wales have also won the honour.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Te osiem miast to Stanley na Falklandach, Douglas na Wyspie Man, będącej dependencją korony brytyjskiej, Bangor w Irlandii Północnej, Colchester, Doncaster i Milton Keynes w Anglii, a także Dunfermline w Szkocji i Wrexham w Walii. Doulgas i Stanley skorzystały z tego, że po raz pierwszy o status "city" mogły się ubiegać miasta poza właściwym obszarem Zjednoczonego Królestwa.

Status "city" jest kwestią wyłącznie prestiżową i z jego posiadaniem nie łączą się żadne konkretne przywileje, niemniej posiadanie go zwykle przekłada się na rozwój danego miasta, stąd władzom zależy na jego zdobyciu. Jak wykazały badania, w ciągu 10 lat po tym, gdy Perth w Szkocji uzyskało w 2002 r. status "city" jego gospodarka wzrosła dzięki temu o 12 proc.

Stanley - stolica Falklandów jest pierwszym zamorskim terytorium, które mogło uzyskać status miasta. Wyróżnienie to przypadło na czas obchodów 40. rocznicy zakończenia wojny o Falklandy, po tym jak 2 kwietnia 1982 r. siły argentyńskie dokonały inwazji na te wyspy. Od wielu lat Falklandy są stałym punktem odwiedzin przedstawicieli rodziny królewskiej, począwszy od wizyty księcia Edynburga w 1957 roku. Z kolei książę William został wysłany na Falklandy na sześciotygodniową wyprawę jako pilot helikoptera poszukiwawczo-ratowniczego w 2016 roku.

Panorama miasta Douglas na Wyspie Man. (Fot. Getty Images)

Douglas na Wyspie Man jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, gdzie w gmachu The Royal Hall co roku odbywają się prestiżowe koncerty Isle of Man Symphony Orchestra, Isle of Man Choral Society oraz Manx Last Night of the Proms. Odbywa się tu coroczny Festiwal Muzyki Manx, a także Festiwal Filmowy Wyspy Man oraz imprezy poświęcone kulturze celtyckiej.

Doncaster w swojej prezentacji konkursowej podkreśliło znaczenie wspólnoty i determinację po przejściu powodzi w 2019 roku, kiedy społeczność lokalna zjednoczyła się w niesieniu wzajemnej pomocy. Miejscowość ta była pierwotnie osadą rzymską, a jej dziedzictwo przemysłowe opiera się na przemyśle węglowym i kolejnictwie.

Colchester jest pierwszą historycznie udokumentowaną osadą w Wielkiej Brytanii i jej pierwszą stolicą. Przez ostatnie 165 lat było miasteczkiem garnizonowym, a przez ostatnie 21 lat było siedzibą 16 Brygady Szturmowej, brytyjskich sił szybkiego reagowania.

Z kolei Wrexham słynie ze znajdującego się tam akweduktu Pontcysyllte wpisanego na listę światowego dziedzictwa Unesco. W regionie, który jest siedzibą takich firm, jak JCB i Kellogg's, a także gigantów przemysłu lotniczego i kosmicznego, takich jak Magellen i Cytec, ma powstać nowe Narodowe Muzeum Futbolu Walii. Wrexham Football Club, założony w 1864 roku, posiada najstarszą na świecie międzynarodową halę sportową, a w zeszłym roku zyskał większą uwagę, gdy został kupiony przez hollywoodzkich aktorów Ryana Reynoldsa i Roba McElhenneya.

Najsłynniejszym bohaterem miasta Dunfermline jest Andrew Carnegie, którego przemysł stalowy pomógł zbudować Amerykę. Jego działalność dobroczynna zapoczątkowała światowy projekt bibliotek publicznych, a on sam przekazał na ten cel równowartość 65 miliardów dolarów w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze. W uzasadnieniu swojego wniosku o przyznanie statusu miasta Dunfermline podkreśliło, że coroczny pokaz sztucznych ogni przyciąga do miasta około 30 tys. widzów, a bożonarodzeniowa impreza z iluminacjami wypełnia centrum miasta tłumem 10 tys. osób.

Pagoda w Willen-park w mieście Milton Keynes. (Fot. Getty Images)

Natomiast położone u ujścia jeziora Belfast Lough miasto Bangor stało się kluczowym miejscem dla sił alianckich podczas II wojny światowej. W maju 1944 r. naczelny dowódca sił alianckich Dwight D. Eisenhower wygłosił w Bangor przemówienie do 30 tys. zgromadzonych żołnierzy, na krótko przed wyruszeniem statków do Normandii.

Terytorium nowego miasta Milton Keynes obejmuje 27 rezerwatów przyrody, 50 zabytków wpisanych do rejestru zabytków, 1 100 budynków wpisanych do rejestru zabytków oraz 270 dzieł sztuki publicznej. Miasto ma 84 500 mieszkańców, którzy są wolontariuszami, a liczba wolontariuszy w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest wyższa niż w jakimkolwiek innym mieście w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Platynowy Jubileusz: Wielcy nieobecni na królewskim balkonie

Platynowy Jubileusz Elżbiety II: Trifle z cytryną i amaretti oficjalnym deserem królowej

Obchody Platynowego Jubileuszu na wielkich ekranach w Londynie, Cardiff i Edynburgu

Imprezy uliczne w czasie Platynowego Jubileuszu "mogą sparaliżować komunikację"

Królowa powitana owacjami podczas widowiska z okazji Platynowego Jubileuszu

Platynowy Jubileusz: Zapowiedziano strajk w londyńskim metrze

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement