Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK to ban daytime junk food adverts on TV and online

UK to ban daytime junk food adverts on TV and online
Komplikacje zdrowotne, związane z otyłością młodych ludzi, kosztują brytyjską służbę zdrowia 7 mld funtów rocznie. (Fot. Getty Images)
Britain will ban adverts promoting unhealthy food from appearing on television during the day and on the internet as part of its drive to tackle obesity and encourage healthy eating.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Prawo ma pomóc w walce z otyłością wśród dzieci i wspierać promocję zdrowej żywności. Ograniczenie zakłada zakaz wyświetlania reklam promujących posiłki o dużej zawartości tłuszczu, soli czy cukru w godzinach 5:30-21:00.

Nowe prawo ma obowiązywać wszystkie firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, które produkują niezdrowe produkty, co w założeniu ma pomóc chronić mniejsze przedsiębiorstwa.

Obecnie w Wielkiej Brytanii jedno na troje dzieci, kończących szkołę podstawową, ma nadwagę lub jest otyłe. Komplikacje zdrowotne z tym związane kosztują brytyjską służbę zdrowia 7 mld funtów rocznie. "Treści, jakie młodzi ludzie widzą w internecie, mają wpływ na ich wybory i nawyki" - tłumaczyła wczoraj Jo Churchill z Ministerstwa Zdrowia.

Według danych zaprezentowanych przez rząd, prawie połowa wszystkich reklam w telewizji każdego miesiąca w 2019 roku dotyczyła niezdrowego jedzenia.

Plany rządu spotkały się z krytyką ze strony brytyjskiego stowarzyszenia wydawców News and Media Association (NMA), które twierdzi, że nie jest jasny związek pomiędzy reklamami a otyłością u dzieci. "Zamiast walki z otyłością dzieci, to drakońskie prawo zaszkodzi tylko wydawcom mediów, którzy zależą od dochodów z reklam" - skomentowała Sayra Tekin z NMA.

Czytaj więcej:

Specjaliści: "Otyłość wkrótce może zabijać więcej osób niż palenie"

Otyłość staje się plagą w najbiedniejszych rejonach świata

Boris Johnson: "Brytyjczycy muszą schudnąć"

Ludzie otyli mogą ciężej przechodzić zarażenie COVID-19

Zalecenia WHO dla dorosłych: "Ćwiczyć ok. 21 minut dziennie"

Aż 80 proc. Polaków z otyłością nie uważa jej za chorobę, ale za defekt kosmetyczny

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement