Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Obesity is becoming a scourge in the poorest regions of the world

Obesity is becoming a scourge in the poorest regions of the world
"Stoimy w obliczu nowej rzeczywistości żywieniowej"... (Fot. Getty Images)
Widespread access to junk food means that obesity is no longer a problem only in rich countries. This phenomenon also affects children and young people in the world's poorest countries. WHO indicates that there are two types of malnutrition in poor countries. One is due to lack of food, the other is because the basis of the menu is junk food, which does not contain enough nutrients.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegają przed dwoma rodzajami niedożywienia. Jeden obserwowany jest u osób mających niedowagę, drugi u ludzi z nadwagą. Paradoks? Nie. Źródłem problemu nie jest bowiem brak jedzenia jako takiego, ale ograniczony dostęp do pełnowartościowego pożywienia. Niedożywienie wynika bowiem z tego, że organizmowi dostarcza się zbyt mało cennych substancji odżywczych. Można więc mieć nadwagę, a jednocześnie być niedożywionym. I właśnie ten problem jest coraz częściej obserwowany w biednych rejonach globu.

O ile do niedawna wiele miejsca poświęcało się niedożywieniu w krajach najbiedniejszych, dziś problemem staje się tam nadwaga i otyłość. Przetworzone produkty, bogate w tłuszcze, cukry są coraz częściej dostępne w niemal każdym zakątku świata i stają się częścią podstawowej diety niektórych najbiedniejszych rodzin.

Seria artykułów w czasopiśmie medycznym "Lancet" ostrzega, że ponad jedna trzecia krajów o niskim i średnim dochodzie jest teraz dotknięta podwójnym ciężarem niedożywienia. Autorzy tych tekstów wzywają do działań mających na celu poprawę zaopatrzenia w żywność i ochronę zdrowia dzieci.

Każdego dnia co najmniej jedna trzecia dzieci dostaje niezdrowe jedzenie i napoje. (Fot. Getty Images)

"Stoimy w obliczu nowej rzeczywistości żywieniowej" - stwierdził główny autor raportu, dr Francesco Branca. "Nie możemy już dłużej dzielić krajów na biedne i niedożywione oraz zamożne zmagające się z otyłością" - wyjaśnił.

Barry Popkin, profesor ds. żywienia z Uniwersytetu Karoliny Północnej, też zwraca uwagę na to, że problem nadwagi dotyka dziś krajów o najniższych dochodach, w tym tych w Afryce Subsaharyjskiej oraz w Azji Południowej i Wschodniej.

"System żywnościowy, który obecnie wpływa na nadwagę i otyłość, bezpośrednio wpływa również na niedożywienie. Każdego dnia co najmniej jedna trzecia dzieci dostaje niezdrowe jedzenie i napoje" - wskazuje Popkin. I dodaje, że śmieciowe jedzenie znaleźć można nawet w Kongo, jednym z najbardziej odizolowanych regionów świata.

Eksperci ostrzegają, że jedyną drogą walki z nie chodzi wyłącznie o zwiększenie kaloryczności posiłków, ale zapewnienie jej odpowiedniego profilu składników odżywczych.

Czytaj więcej:

W UK otyłość "wywołuje więcej przypadków niektórych nowotworów niż palenie"

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement