Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK targets four countries for Rwanda deal

UK targets four countries for Rwanda deal
Umowę z Rwandą zawarto w kwietniu 2022 roku. Zgodnie z nią do tego kraju mogliby być wysyłani wszyscy nowo przybyli do UK nielegalni imigranci, niezależnie od ich obywatelstwa. (Fot. Getty Images)
The UK has begun talks with four countries - Armenia, Botswana, Costa Rica and Côte d'Ivoire - to strike a deal with them similar to the one with Rwanda to send illegal immigrants there, 'The Times' reported yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta ujawnia, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy urzędnicy resortów spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych analizowali sytuację w szeregu państw, które mogłyby być skłonne zawrzeć umowę w sprawie przyjmowania nielegalnych imigrantów.

Kilkanaście krajów odrzucono, gdyż uznano, że nie będą tym zainteresowane, nie mają stosownych warunków lub taka umowa mogłaby zaszkodzić dwustronnym stosunkom.

Ostatecznie wytypowano wspomniane cztery, a sześć kolejnych - Angolę, Senegal, Sierra Leone, Tanzanię, Togo i Wyspy Zielonego Przylądka - umieszczono na liście rezerwowej.

"The Times" podaje, że brytyjski rząd zaczął wstępne rozmowy z czterema uznanymi za priorytetowe - przy czym najbardziej zaawansowane miały być z Botswaną - ale rozmowy te na razie utknęły z powodu problemów, które rząd ma z przeforsowaniem w kraju ustawy umożliwiającej deportacje do Rwandy.

Umowę z Rwandą zawarto w kwietniu 2022 roku. Zgodnie z nią do tego kraju mogliby być wysyłani wszyscy nowo przybyli nielegalni imigranci, niezależnie od ich obywatelstwa, a jeśli mają oni podstawy do uzyskania azylu, otrzymywaliby go - ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.

W zamyśle brytyjskiego rządu perspektywa deportacji do Rwandy ma zniechęcać kolejne osoby przed nielegalnym przekraczaniem kanału La Manche.

Jednak z powodu odwołań składanych przez prawników nielegalnych imigrantów, interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i obiekcji brytyjskiego Sądu Najwyższego do Rwandy nie trafiła jeszcze ani jedna osoba.

Złożony przez rząd projekt ustawy, który odpowiada na obiekcje Sądu Najwyższego, od wielu tygodni jest przedmiotem prac w parlamencie, choć prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie ostatecznie przyjęty.

Tymczasem wczoraj ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że w niedzielę przez La Manche nielegalnie przedostały się 534 osoby, co jest najwyższą dobową liczbą od początku roku.

Tym samym tegoroczny bilans wzrósł do 6 265 osób - to więcej o 28 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku i więcej o 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku, który był rekordowy pod względem nielegalnej imigracji przez kanał La Manche.

Czytaj więcej:

Czy azylanci z UK trafią do Rwandy? Ten afrykański kraj na to liczy

Rząd UK przyznał azyl obywatelom Rwandy, choć twierdzi, że jest ona bezpieczna

UK: Deportacje do Rwandy z zielonym światłem. Prezydent Rwandy obiecuje oddać pieniądze

"Daily Express": 5 664 nielegalnych imigrantów na liście do deportacji do Rwandy

Koszt deportacji migrantów z Wielkiej Brytanii do Rwandy może sięgnąć 0,5 mld funtów

3 tys. funtów za przeniesienie się do Rwandy. Rząd UK chce płacić azylantom

UK: Posłowie odrzucili poprawki do ustawy o deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy

Raport: Przenoszenie azylantów z hoteli nie zmniejsza kosztów

Do Wielkiej Brytanii przybyła najwyższa w tym roku dobowa liczba nielegalnych imigrantów

Premier Sunak: Opuścimy Trybunał w Strasburgu, jeśli to umożliwi deportacje migrantów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.04.2024
    GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement