Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The UK will start a vaccination program for people at higher risk of getting monkey pox

The UK will start a vaccination program for people at higher risk of getting monkey pox
W UK odnotowuje się obecnie najwięcej przypadków małpiej ospy poza Afryką. (Fot. Getty Images)
People at higher risk of contracting monkey pox, such as men who have sex with men and bisexuals, will be offered vaccines against smallpox in the UK, the BBC News reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nie ma szczepionki bezpośrednio ukierunkowanej przeciwko małpiej ospie, są jednak skuteczne nowej generacji preparaty przeciwko ospie prawdziwej o nazwie Imvanex. Właśnie te szczepionki, przeciwko ospie prawdziwej, decyzją Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI), mają być oferowane mężczyznom utrzymującym kontakty seksualne z mężczyznami oraz biseksualistom. Te osoby są najbardziej obecnie narażone na zakażenie małpią ospą.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) zaznacza, że szczepionki przeciwko ospie prawdziwej są skuteczne w zapobieganiu małpie ospy. Wynika to z tego, że wirusy wywołujące te choroby są ze sobą spokrewnione. A z badań wynika, że szczepionka przeciwko ospie prawdziwej w 85 proc. chroni przed tą chorobą.

W Wielkiej Brytanii 793 osoby zostały dotąd zakażone małpią ospą. Najczęściej są to mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami. Eksperci zaznaczają jednak, że małpia ospa nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Zwracają uwagę, że do zakażenia dochodzi zwykle na skutek bliskiego kontaktu z osobą zainfekowaną. Może do tego dojść podczas kontaktu seksualnego, jak i kontaktu ze skórą osoby zakażonej, używania wspólnego ręcznika lub za pośrednictwem pościeli.

Dr Mary Ramsay z Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ma nadzieję, że wprowadzenie szczepień wśród osób najbardziej narażonych na zakażenie "przerwie łańcuch transmisji". Dotyczy to szczególnie tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych i uprawiają seks grupowy.

Na razie nie ma dużego ryzyka zakażenie w ogólnej populacji ani ciężkiego przebiegu choroby. Dr Ramsay zaznacza, że większość zakażeń ma przebieg łagodny, i jedynie u niektórych osób może wystąpić ciężka postać tej choroby. "Ważne jest zatem, by zaoferować szczepionkę najbardziej narażonym na infekcję grupom ludzi" – dodaje.

Brytyjska specjalistka zaleca, by osoby, które zauważą u siebie objawy małpiej ospy, unikały bliskich kontaktów z innymi i jak najszybciej porozumiały się z lekarzem lub ośrodkiem zajmującym się zakażeniami.

Małpia ospa zwykle objawia się gorączką, bólami głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca jednak uwagę, że rejestrowane obecnie przypadki zakażenia wyróżniają się niewielką wysypka - może być zaledwie kilka takich zmian lub tylko jedna. Poza tym wysypka w okolicach narządów płciowych na ogół nie przenosi się na inne miejsca ciała.

Czytaj więcej:

Rządowy organ podnosi status zagrożenia małpią ospą w UK

Liczba przypadków małpiej ospy w UK "największa poza Afryką i wciąż rośnie"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 15.05.2024
    GBP 4.9651 złEUR 4.2635 złUSD 3.9368 złCHF 4.3498 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement