Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK forests face catastrophic ecosystem collapse within 50 years, study says

UK forests face catastrophic ecosystem collapse within 50 years, study says
Brytyjskie lasy stoją w obliczu wielu zagrożeń. (Fot. Getty Images)
UK forests are heading for “catastrophic ecosystem collapse” within the next 50 years due to multiple threats including disease, extreme weather and wildfires, researchers have warned, with trees dying on a large scale.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badanie, opublikowane w czasopiśmie "Forestry", opracował 42-osobowy zespół badaczy, konsultujący się z 1 200 ekspertami. Jego główna autorka, dr Eleanor Tew, kierująca działem planowania leśnego w organizacji Forestry England i jednocześnie prowadząca gościnnie badania na Uniwersytecie w Cambridge, określiła uzyskane wnioski jako "otrzeźwiające i alarmujące".

Wiele z zagrożeń, przed którymi ostrzegają badacze, już wpływa na lasy i obszary leśne - zauważa dziennik "The Guardian". Choroba grzybicza jesionów zniszczy nawet osiem na 10 tych drzew rosnących w UK. W 2021 r. zimowe wichury zniszczyły około 12 000 hektarów (30 000 akrów) lasów w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z prognozami klimatycznymi, burze, fale upałów, susze i powodzie będą coraz powszechniejsze i bardziej dotkliwe.

Katastrofalne załamanie ekosystemu nie jest jednak nieuniknione i nie ma jeszcze miejsca w brytyjskich lasach. "Mamy czas, aby coś zmienić i wiele możemy zrobić, aby nasze lasy były bardziej odporne" - stwierdziła dr Tew.

Rozwiązania obejmują zwiększenie różnorodności gatunków drzew w lasach, sadzenie drzew o różnym stopniu wzrostu, promowanie naturalnych form regeneracji i kontrolowanie populacji jeleni. Ludzie mogą również pomóc, zgłaszając przypadki występowania szkodników i chorób drzew za pomocą internetowego narzędzia Tree Alert.

Tew dodała również, że ludzie powinni upewnić się, że ich buty są wystarczająco oczyszczone, zanim udadzą się na spacer do kolejnego lasu, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób.

Długoterminowe skutki załamania ekosystemu leśnego mogą obejmować między innymi spadek produkcji drewna, redukcję pochłaniania dwutlenku węgla, pogorszenie jakości powietrza, retencji wody i komfortu życia ludzi. W niektórych częściach Europy doszło już do załamania ekosystemu w lasach: burze, susze i epidemie kornika w Niemczech zniszczyły powierzchnię odpowiadającą 250 000 boisk do piłki nożnej.

Rząd planuje sadzenie około 30 000 hektarów lasów rocznie do 2025 roku, co oznacza podwojenie obecnego tempa zalesiania. UK jest jednym z najmniej zalesionych krajów europejskich, z całkowitym wskaźnikiem zalesienia wynoszącym 13%. Raport Woodland Trust z 2021 r. wykazał, że zaledwie 7% rodzimych lasów w UK jest w dobrym stanie.

Inne wyzwania stojące przed lasami przedstawione w dokumencie obejmują wykorzystywanie wody na potrzeby drzew, które staje w coraz większym konflikcie z zapotrzebowaniem na wodę na potrzeby gospodarstw domowych i pól uprawnych, zwłaszcza że susze i powodzie stają się coraz częstsze.

Przewiduje się, że zarządzanie zasobami leśnymi stanie się trudniejsze ze względu na bardziej wilgotne zimy i gorące lata.
 

Czytaj więcej:

Global Forest Watch alarmuje: Coraz mniej lasów na naszej planecie

Rishi Sunak broni zmian w polityce ekologicznej. Czy mówi jednak prawdę?

Brytyjskie muzea uzgodniły wspólne działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement