Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Seven bins and Sunak's other net zero claims fact checked

Seven bins and Sunak's other net zero claims fact checked
Nie milkną echa zmiany w brytyjskiej polityce ekologicznej, którą ogłosił Rishi Sunak. (Fot. Getty Images)
Prime Minister Rishi Sunak has been responding to questions after making a speech about his net zero plans on Wednesday.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tak zwany fact-checking to proces weryfikacji argumentów pod kątem tego, czy odwołują się do prawdziwych danych i mają pokrycie w rzeczywistości. Dziennikarze BBC przeanalizowali ostatnie wypowiedzi Rishiego Sunaka, aby sprawdzić, czy jego argumentacja za złagodzeniem walki ze zmianami klimatu może być traktowana poważnie.

Oto niektóre z wypowiedzi, które "pod lupę" wzięło BBC.

Czy faktycznie każdy z nas miał posiadać 7 pojemników na śmieci przed domem? 

Rishi Sunak zasugerował w Izbie Gmin, iż wykluczył plany wymogu posiadania siedmiu oddzielnych pojemników na śmieci.

BBC zwraca uwagę, że rząd mówił już wcześniej, iż chce ujednolicić zbiórkę odpadów w całej Anglii, co oznaczałoby konieczność segregowania surowców wtórnych i śmieci (potencjalnie do różnych pojemników). Ostatecznie jednak plany te odłożono na nieokreślony czas.

Teoretycznie - gdyby powyższe weszło w życie - śmieci byłyby wrzucane do pojemników na szkło, papier i tekturę, metal, plastik, odpady ogrodowe, spożywcze i ogólne.

Ministerstwo środowiska nigdy jednak nie mówiło nic o siedmiu pojemnikach. Informowano jedynie, że recykling ma być "bardziej spójny i łatwiejszy". Były minister środowiska George Eustice - zapytany o to przez Channel 4 - także zapewnił, że "rząd nigdy czegoś podobnego nie planował". Przyznał jednak, że był wielokrotnie atakowany ze strony osób, które były przekonane o takich planach.

Czy Wielka Brytania rzeczywiście najszybciej ogranicza emisję dwutlenku węgla w grupie G7?

"Dekarbonizacji dokonaliśmy szybciej niż jakakolwiek inna gospodarka w grupie G7" - przekazał Rishi Sunak.

BBC przyznaje rację Sunakowi, jeśli weźmie się pod uwagę miernik powszechnie stosowany do mierzenia dekarbonizacji. Emisje CO2 w Wielkiej Brytanii spadły pomiędzy 1990 a 2022 r. prawie o połowę, czyli znacznie więcej, niż w jakimkolwiek innym bogatym kraju.

Jednak liczba ta obejmuje jedynie tak zwane emisje terytorialne, więc nie obejmuje np. szkód powstających podczas wytwarzania produktów importowanych przez Wielką Brytanię.

Zmniejszenie emisji CO2 w Wielkiej Brytanii wynikało często z zamykania niektórych zakładów przemysłu ciężkiego i konsekwentnego odchodzenia od węgla. Od momentu podpisania międzynarodowego porozumienia klimatycznego w Paryżu - pod koniec 2015 roku - to Niemcy redukują swoje emisje szybciej niż Wielka Brytania.

Dziś w dekarbonizacji gospodarki prym wiodą Niemcy. (Fot. Getty Images)

Czy niektóre domy na Wyspach nie nadają się do montażu w nich pomp cieplnych?

Premier Rishi Sunak zapowiedział kontynuację polityki zakładającej stopniowe wycofywanie kotłów gazowych na rzecz pomp cieplnych - choć wydłużył cały proces w czasie o 10 lat. Wskazał jednak, że na Wyspach ok. 20 proc. domów nie spełnia warunków do przejścia na rozwiązania grzewcze o niższej emisji.

"Wiele z tych domów nie nadaje się do montażu pomp cieplnych" - brzmi oficjalny komunikat na stronie GOV.UK.

Portal BBC zwraca uwagę, że powyższe stoi w sprzeczności z finansowanym przez rząd projektem Electrification of Heat. Na oficjalnej stronie tej inicjatywy znajduje się informacja: "Nie ma żadnej nieruchomości ani rodzaju zabudowy, które wykluczałyby przejście na pompy cieplne".

Czy Wielka Brytania wciąż zmierza w stronę ekologicznego społeczeństwa? (Fot. Getty Images)

Czy Wielka Brytania nadal może osiągnąć cele związane z zerową emisją?

Rishi Sunak przekazał na antenie BBC Radio 4, że rząd "całkowicie wierzy, iż nadal osiągnie swoje prawnie wiążące cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych".

BBC przekazuje jednak, że wątpliwość w osiągnięcie tych celów zgłaszano jeszcze przed zmianami ogłoszonymi przez Sunaka.

W czerwcu niezależny Komitet ds. Zmian Klimatu (Climate Change Committee), powołany przez rząd w celu monitorowania postępów w kierunku zerowej emisji netto, określił postęp jako "niepokojąco powolny" i wezwał do pilniejszych działań.

Eksperci oceniają, że kilka środków ogłoszonych przez Sunaka - na przykład zwiększenie dotacji na wymianę kotła na pompę cieplną - z 5 000 do 7 500 funtów - może być pomocnych. "Zdecydowana większość z nich w rzeczywistości zakłada jednak wycofanie się z ekopolityki" - wskazują.

"Premier doświadcza myślenia życzeniowego, jeśli sądzi, że złagodzenie ekopolityki pozwoli mu osiągnąć cele zerowej emisji" - oświadczył komitet CCC. 
 

Czytaj więcej:

Rishi Sunak chce opóźnić przejście na elektryki. Ostra reakcja jego własnej partii

Eksperci: Opóźnienie realizacji celu ekologicznego UK "zwiększy opłaty najemców z niskimi dochodami"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement