Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK families ‘eating less healthily’ due to cost of living crisis

UK families ‘eating less healthily’ due to cost of living crisis
Kryzys ekonomiczny wpłynął na zmianę nawyków żywieniowych Brytyjczyków. (Fot. Getty Images)
Families are eating less healthily and turning to ready meals and processed foods due to the cost of living crisis, a study has found.
More than two-thirds of people (69%) said they considered themselves to be healthy eaters but 28% said they were eating less nutritious food because it is too expensive, according to the BBC Good Food Nation survey.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ponad dwie trzecie badanych (69%) przyznało, że uważa się za osoby odżywiające się zdrowo, ale 28% stwierdziło, że spożywa mniej wartościowe pokarmy, ponieważ są one zbyt drogie.

Badanie przeprowadzone wśród 2 013 dorosłych osób w UK wykazało, że 19% z nich jada więcej gotowych dań i przetworzonej żywności, ponieważ są one tańsze, podczas gdy 17% rzadziej samodzielnie przyrządza posiłki.

Z ankiety dotyczącej zakupów, gotowania i nawyków żywieniowych wynika, że trzy na pięć osób (60%) zmieniło swoje nawyki żywieniowe ze względu na rosnące koszty produktów. Wśród nich znalazło się 16% osób, które stwierdziły, że ograniczyły spożycie produktów ekologicznych i 12% osób, które stwierdziły, że jedzą mniej białka, ponieważ borykają się z wyższymi wydatkami na żywność.

Badanie wykazało ponadto, że 15% osób częściej zabiera ze sobą do pracy lunch, aby zaoszczędzić pieniądze.

Ogółem 61% respondentów stwierdziło, że koszty życia w jakiś sposób wpłynęły na ich zdrowe nawyki żywieniowe, w tym na większą świadomość zdrowego odżywiania, ponieważ nie chcą narażać się na choroby (18%) i jedzą mniej zdrowo z powodu stresu (15%).

Ankieta wykazała, że 13% respondentów przyznało, że jedzą mniej zdrowo, ponieważ mają mniej czasu na gotowanie z powodu dłuższych godzin pracy.

Ponad jedna trzecia ankietowanych (36%) stwierdziła, że ogranicza ilość wyrzucanych resztek, a powodem jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy (59%), staranniejsze planowanie posiłków (44%) oraz chęć zmniejszenia ilości odpadków, by chronić środowisko (34%). Badanie wykazało, że cztery najczęściej wyrzucane produkty to liście sałaty (31%), chleb (29%), owoce (24%) i warzywa (23%).

Rosnące koszty nie powstrzymały jednak gospodarstw domowych przed korzystaniem z nowinek technologicznych. Prawie połowa badanych (46%) przyznała, że posiada frytkownicę powietrzną, a kolejne 23% stwierdziło, że planuje jej zakup.

Tymczasem co siódma osoba (14%) stwierdziła, że skorzystała z pomocy sztucznej inteligencji do stworzenia przepisu, a 12% użyło jej do stworzenia listy zakupów.

Czytaj więcej:

Co 5. produkt w supermarketach w UK zniknie na skutek ocieplenia klimatu

UK nie zakazuje stosowania szkodliwych pestycydów zabronionych w Unii Europejskiej

Which?: Markowe jedzenie nawet o 910 proc. droższe od tego z linii budżetowej

Kosztowne spowolnienie gospodarcze w UK. Ile straciła przeciętna rodzina?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 13.06.2024
    GBP 5.1350 złEUR 4.3355 złUSD 4.0119 złCHF 4.4804 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement