Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK 'spending more of its aid budget at home than abroad' in developing countries

UK 'spending more of its aid budget at home than abroad' in developing countries
Wyższe wydatki na pomoc w kraju są związane z rosnącą liczbą uchodźców, zwłaszcza z Ukrainy. (Fot. Matthew Horwood/Getty Images)
The UK is now spending more of its aid budget at home than in poorer countries, development experts have said. That is because a large proportion of the pot - some £3bn - is being spent on housing refugees, mainly from Ukraine, according to the Centre for Global Development (CGD).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjski budżet na pomoc rozwojową, który w czasie pandemii Covid-19 ograniczono z 0,7 do 0,5 proc. PKB, wynosi obecnie ok. 11 mld funtów, z czego ok. 4 mld funtów trafia do instytucji międzynarodowych, takich jak Bank Światowy. Z pozostałych 7 mld, które są zarządzane bezpośrednio przez brytyjski rząd, ok. 4 mld zostanie wydane w tym roku w kraju, a 3 mld na bezpośrednią pomoc zagraniczną - wynika z analizy ośrodka badawczego Centrum na rzecz Globalnego Rozwoju (CGD).

Wyższe wydatki na pomoc w kraju są związane z rosnącą liczbą uchodźców, zwłaszcza z Ukrainy i Afganistanu, a także nielegalnych imigrantów przepływających przez kanał La Manche. Według danych brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, od początku tego roku z Ukrainy przybyło 140,3 tys. osób i ta liczba jeszcze wzrośnie, bo uchodźcom z tego kraju przyznano 194,3 tys. wiz, a kolejne tysiące wniosków są rozpatrywane. Z Afganistanu przybyło w tym roku 10 tys. uchodźców, a ponad 38 tys. nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche.

Opłacenie zakwaterowania, utrzymania, opieki zdrowotnej i edukacji staje się jednak coraz kosztowniejsze. W tym tygodniu urzędnicy MSW poinformowali posłów z komisji spraw wewnętrznych, że same koszty hoteli dla osób ubiegających się o azyl i uchodźców wynoszą 6,8 mln funtów dziennie, co oznacza, że od początku roku wydano na to już 2,4 mld funtów.

Zgodnie z międzynarodowymi zasadami, państwa mogą wydawać zagraniczną pomoc na krajowe koszty związane z utrzymaniem osób ubiegających się o azyl i uchodźców, ale tylko przez pierwszy rok po ich przybyciu. CGD zwraca jednak uwagę, że Wielka Brytania jest jednym z zaledwie kilku krajów - i jedynym w G7 - który finansuje wszystkie koszty utrzymania ukraińskich uchodźców ze swojego już istniejącego budżetu pomocowego.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd pokryje firmom niemal połowę rachunków za energię przez pół roku

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrasta

Funt spada wraz ze wzrostem niepewności gospodarczej w Wielkiej Brytanii

Sondaż: Większość Polaków obwini rząd za brak pieniędzy z UE

Rishi Sunak - sternik brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii wraca jako premier

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement