Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Third of Scots worried about Eastern European immigration as SNP calls for free movement after Brexi

Third of Scots worried about Eastern European immigration as SNP calls for free movement after Brexi
Czy Szkoci są przeciwni imigracji w ich regionie? (Fot. Getty Images)
Large numbers of Scots agree that Eastern European immigration take jobs away from their countrymen, according to official research published as the SNP pressed Theresa May to continue allowing free movement after Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jedna trzecia Szkotów jest zdania, że imigranci z Polski i innych krajów europejskich powodują zmniejszenie szans na zatrudnienie rdzennych mieszkańców regionu - donosi dziennik "The Telegraph".

Wyższy odsetek Szkotów uważa przy tym, że przyjezdni spoza Wielkiej Brytanii, którzy osiedlili się w regionie, czynią go lepszym. Tak uważa o 7% więcej osób - w porównaniu z poprzednimi latami. Z badań The Scottish Social Attitudes Survey wynika jednak, że imigrację w Szkocji za pozytywne zjawisko uznaje mniej niż połowa Szkotów – 40%.

78% Szkotów uważa, że mogłoby zatrudnić znajomych bez publikowania oferty pracy, ale 57% sądzi, że polski właściciel firmy powinien rekrutować w sposób oficjalny.

I tak na przykład polski właściciel hotelu powinien publikować ogłoszenie o zatrudnieniu sprzątaczy – tak uważa 43% Szkotów. Tylko 22% Szkotów wymagałoby tego samego od szkockiego właściciela hotelu.

Aż 65% Szkotów uznało, że pracodawcy w regionie powinni mieć prawo do tego, aby wprowadzić wobec muzułmanek w pracy zakaz zakrywania twarzy. 20% uważa, że zasada ta powinna obowiązywać też w stosunku do Sikhów noszących turbany. 15% Szkotów uznało, że chrześcijanki w pracy nie powinny nosić krzyżyków w widocznym miejscu.

Brytyjczykom nie podoba się polityka Szkocji, która chętnie widzi u siebie imigrantów. Tuż po referendum w sprawie Brexitu szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon napisała list do obywateli państw UE mieszkających w Szkocji, podkreślając, że pomimo opuszczenia Unii przez UK, Szkocja "to nadal ich dom i są tam mile widziani".

Na linii Edynburg - Londyn iskrzy już od jakiegoś czasu. Najpierw referendum w sprawie niepodległości Szkocji, a potem referendum dotyczące Brexitu. Szkoci w żadnej kwestii nie zgadzają się z polityką ministrów z Londynu - nie chcą wychodzić z Unii i zostać wyeliminowani ze wspólnego rynku europejskiego, co może się zdarzyć po Brexicie.

Szkoci nie będą mieć żadnych taryf ulgowych dotyczących imigracji po Brexicie. Prawo imigracyjne będzie takie samo w całym kraju - przypominają Szkotom ministrowie z Downing Street 10.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement