Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Theresa May says UK to keep European Arrest Warrant

Theresa May says UK to keep European Arrest Warrant
The UK wants to remain signed up to the European Arrest Warrant, Home Secretary Theresa May has told MPs.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
May zapowiedziała w Izbie Gmin, że Londyn zachowa Europejski Nakaz Aresztowania (ENA), pozostanie w Europolu (agencji policyjnej UE) oraz w Eurojust (agencja koordynująca współpracę prokuratur w przypadku przestępstw międzynarodowych i zorganizowanych), pod warunkiem, że zostaną one zreformowane.

ENA krytykowany jest w Wielkiej Brytanii za to, że dotyczy spraw błahych i nakłada na policję i sądownictwo dodatkowe zadania i koszty. Theresa May zapowiedziała, że w ramach brytyjskiego prawa wzmocnione zostaną zabezpieczenia, aby na mocy ENA chronić brytyjskich obywateli przed ekstradycją za lżejsze przestępstwa. Londyn przeciwny jest też proponowanemu systemowi obowiązkowej wymiany danych w ramach Europolu i rozszerzeniu uprawnień Eurojustu.

Traktat Lizboński obowiązujący od 2009 r. wymusza na Wielkiej Brytanii, by przed czerwcem 2014 r. zdecydowała, czy całkowicie występuje z obszarów unijnej współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych, wprowadzonych przed przyjęciem Traktatu. Londyn nie może przy tym wybierać sobie dziedzin, w których chciałby utrzymać tę współpracę i nawet jeśli miałby zastrzeżenia tylko do jednej sfery, to korzystając z możliwości tzw. opt-out musiałby wystąpić ze wszystkich 133, a potem negocjować zgodę na ponowne przyłączenie się do niektórych dziedzin.

"Jeśli chcemy pozostać związani tylko w niektórych sprawach, to musimy wystąpić ze wszystkich en mass (całej współpracy policyjnej i sądowej) i próbować przyłączyć się do tych, które według naszej oceny są w narodowym interesie" - tłumaczyła szefowa brytyjskiego MSW. Dodała, że rząd w Londynie będzie starał się przyłączyć tylko do tych działań w ramach współpracy policyjnej i sądowej w UE, które pomagają walczyć z przestępczością międzynarodową i zapewnić bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii.

Jeśli Londyn nie skorzysta z możliwości opt-outu, to od grudnia 2014 r. będzie musiał po raz pierwszy zaakceptować jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości UE, dotyczącą unijnej współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych oraz prerogatywy Komisji Europejskiej w egzekwowaniu orzeczeń.

Trybunał krytykowany był m.in. przez premiera Davida Camerona za to, że w swych orzeczeniach ma skłonność do stawania po stronie europejskiej integracji, a nie poszczególnych rządów. Inny częsty zarzut dotyczy marginalizowania sądów krajowych.

"Daily Telegraph" zauważa też, że Londyn jest zdecydowanie przeciwny planowi ustanowienia europejskiego prokuratora, dysponującego szerokimi uprawnieniami śledczo-dochodzeniowymi na terenie całej UE z prawem stosowania aresztu włącznie.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement