Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

There is no trace of the crowds in the stores

There is no trace of the crowds in the stores
"Sklepy spożywcze jako pierwsze zderzyły się ze zmasowanym najazdem klientów". (Fot. Getty Images)
There is no trace after record shopping in the week in which the Polish government announced the closing of schools. Instead, new costs and problems appeared - the Polish daily 'Rzeczpospolita' reports today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta zwraca uwagę, że "sklepy spożywcze jako pierwsze zderzyły się ze zmasowanym najazdem klientów obawiających się pustych półek podczas epidemii". W rekordowym tygodniu, czyli od 9 do 15 marca, kiedy to ogłoszono zamknięcie szkół i centrów handlowych, rosły wszystkie segmenty rynku.

"Jednak już tydzień później przyszło załamanie - drastyczny spadek liczby chętnych na zakupy: w hipermarketach ich liczba obniżyła się o 25 proc., a w sieciach drogerii o 27 proc. Nawet segment dyskontów, kontrolujący jedną trzecią polskiego rynku FMCG, zanotował spadek liczby klientów o 10 proc." - wynika z danych GfK, udostępnionych "Rz".

Gazeta zaznacza, że po szalonym tygodniu spadła nie tylko liczba klientów, ale i kupowanych produktów - teraz średnio ląduje ich w koszyku 19, o sześć mniej niż kilka dni wcześniej.

Po szalonym tygodniu spadła nie tylko liczba klientów, ale i kupowanych produktów. (Fot. Getty Images)

Jak wskazuje "Rz", wysokie wzrosty w niektórych kategoriach nadal się utrzymują, ale nie ma już śladu po nawet kilkusetprocentowych wzrostach, jak to miało miejsce tydzień wcześniej w przypadku np. mięsa, produktów sypkich czy higienicznych, z papierem toaletowym na czele.

Dlatego - jak pisze gazeta - choć w przeciwieństwie do innych sektorów rynku sklepy spożywcze w zdecydowanej większości nadal działają, ich sytuacja jest jednak dużo trudniejsza. Jedynym sektorem, który nadal zdecydowanie rośnie, jest internet - wskazuje "Rz".

"W niepewnej sytuacji dokonywanie i odbieranie zakupów w domu ogromnie zyskało na wartości. Polska e-spożywka tylko w lutym wzrosła aż o 21 proc. rok do roku, a zakupy kategorii pielęgnacja domu aż o 42 proc" - zauważa dyrektor Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia Szymon Mordasiewicz, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

"W lutym br. aż 12 proc. polskich gospodarstw domowych dokonało zakupów spożywczych online i jest to o blisko 4 pkt. proc. więcej niż rok temu. Oznacza to, że cała grupa w relacji rok do roku urosła aż o 50 proc." - dodaje.

Czytaj więcej:

Sieć Co-op tworzy 5 tys. miejsc pracy

Które sklepy w UK wciąż pozostaną otwarte?

Supermarkety w UK wdrażają nowe zasady dla kupujących

Koronawirus w UK: Sklepy off-licence dodane do listy "niezbędnych usług"

Szef Sports Direct przeprasza mieszkańców UK za swoje zachowanie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement