Menu

The Spire jednak nie "zniknie" z Dublina

The Spire jednak nie "zniknie" z Dublina
The Spire w Dublinie (Fot. Getty Images)
Radni Dublina obradowali nad zmianą nazwy popularnego punktu orientacyjnego irlandzkiej stolicy.
Reklama
Oficjalna nazwa wielkiej stalowej iglicy, jaka stoi w samym centrum Dublina przy skrzyżowaniu ulic O'Connell Street, Earl Street North i Henry Street, to Monument of Light (Monument Światła). Dublińczykom znana jest jednak jako The Spire.

Niewiele brakowało, aby popularny punkt orientacyjny miasta zmienił swoją nazwę. Jak podaje "The Irish Times", w ostatnich dniach jednogłośnie przepadła propozycja, by pomnikowi nadać imię zmarłego niedawno prezydenta RPA, Nelsona Mandeli. "Nie będziemy wprowadzać żadnych zmian" - oświadczył radny Dermot Lacey, przewodniczący powołanej w tym celu komisji.

Pomysł na nową nazwę zaproponował jeden z obywateli irlandzkiej stolicy. W liście tłumaczył on, że to przez wzgląd na bliską odległość The Spire do Dunnes Stores na Henry Street, gdzie w latach 80-tych pracownicy odmówili przyjęcia owoców z RPA zdominowanego przez apartheid (system polityczny oparty na segregacji rasowej - przyp. red.). Mandela był wielkim przeciwnikiem tego systemu.

Urzędnicy pozostali jednak wierni zasadzie, aby nazywać obiekty imieniem danej osoby dopiero 20 lat po jej śmierci. Po drugie doszli do wniosku, że nie ma sensu zmieniać nazwy, do której przyzwyczaili się dublińczycy.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama