Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The AuschwitzVR app will take us to the virtual extermination camp

The AuschwitzVR app will take us to the virtual extermination camp
Aplikacja pozwoli zajrzeć w każdy zakamarek KL Auschwitz. (Fot. Getty Images)
The application developed by the Polish startup will allow owners of virtual reality goggles to look into every nook and cranny of KL Auschwitz. However, this will not be visiting the museum, but getting to know the realities of the functioning of the Nazi camp during World War II.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Dzięki technologii VR i stereoskopowemu widokowi 360° będziemy swobodnie poruszać się po terenie obozu, kucać, wychylać się, a trzymane w rękach kontrolery pozwolą podnosić znajdujące się tam przedmioty i przyglądać się im się z bliska. To wyjątkowe, immersyjne doświadczenie dodatkowo będzie oferować również szereg scenariuszy – wirtualnych opowieści o piekle, jakie czekało na trafiających do obozu" – informują twórcy aplikacji na swojej stronie internetowej.

Przykładowe scenariusze to: "Droga do komór gazowych" (od wagonów śmierci po chmury gazu), "Apel" (codzienny koszmar więźniów obozu), "Numer obozowy" (element procesu odbierania więźniowi jego tożsamości).

By stworzyć jak największe wrażenie realizmu, autorzy aplikacji szczegółowo badają archiwalne dokumenty dotyczące funkcjonowania obozu Auschwitz. Posiłkują się historycznymi zdjęciami lotniczymi, planami kartograficznymi i architektonicznymi, zdjęciami wykonanymi przez oficerów SS.

Dzięki temu mogą więc pokazać autentyczne obiekty, jak np. barak typu szwajcarskiego, który był popularny już przed wojną, a w obozie został przeprojektowany tak, by mógł spełniać funkcję szpitala, administracji, kuchni, łaźni czy siedziby garnizonu. Są tam także krematoria niemieckiej firmy Topf und Soehne.

By stworzyć wrażenie realizmu, autorzy aplikacji badają archiwalne dokumenty dotyczące funkcjonowania obozu.

Projekt jest w fazie tworzenia. Jego autorzy, Sebastian Ośka i Tomasz Majewski z dzierżoniowskiego startupu Real Invented Studio, próbują pozyskać fundusze na realizację przy pomocy Kickstartera – społecznościowej platformy crowdfundingowej.

Ich zdaniem, aplikacja zainteresuje szkoły i uczelnie, stowarzyszenia krewnych ofiar oraz ocalałych, państwowe instytucje kulturalne i historyczne, a także instytucje pozarządowe i muzea.

Sebastian Ośka ma już w dorobku takie projekty jak film krótkometrażowy "Miasto ruin", zrealizowany dla Muzeum Powstania Warszawskiego, rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem dla Muzeum Narodowego w Warszawie czy wirtualny spacer po XIX-wiecznym Dzierżoniowie.

Czytaj więcej:

Wyrok dla Irlandczyka, którzy dokonał zniszczeń w Auschwitz

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar

Biografia Pileckiego nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement