Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The implosion of the Spanish right is a stark lesson for Tories

The implosion of the Spanish right is a stark lesson for Tories
Bunt w Partii Konserwatywnej może jej poważnie zaszkodzić w wyborach. (Fot. Getty Images)
The top story from Sunday's Spanish election was that the hard-Right Vox party managed to win 24 seats in Spain's 350-seat lower house, and yet this headline concealed an even bigger story about the existential dangers now facing mainstream conservatism in Europe.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta podkreśliła, że sukces radykalnie prawicowego ugrupowania Vox, które uzyskało w wyborach 24 z 350 mandatów, jest konsekwencją braku jedności konserwatywnych wyborców, którzy głosowali na trzy różne partie plasujące się na prawo od politycznego centrum.

"Telegraph" ocenia, że "sympatycy i aktywiści Vox wyrażali swój sprzeciw wobec zdrady Partii Ludowej (PP), który okazał się silniejszy, niż ich lojalność wobec szerszych kwestii polityki konserwatywnej".

Wzrost popularności Vox był pochodną wielu kwestii związanych z wewnętrzną polityką Hiszpanii, "ale u jego podstaw leżał też nostalgiczny nacjonalizm i głębokie poczucie, że doszło do zdrady starego establishmentu politycznego" - pisze dziennik, podkreślając, że takie nastroje i pobudki nie są zjawiskiem występującym wyłącznie w Hiszpanii.

"Telegraph" zwraca uwagę, że w trakcie wieców Vox "więcej czasu i energii poświęcano wyrażaniu rozgoryczenia wobec PP niż atakowaniu socjalistów lub ich centrolewicowych koalicyjnych partnerów z Podemos".

Zwolennicy radykalnie prawicowego ugrupowania Vox. (Fot. Getty Images)

"Jednym z pytań przed niedzielnym głosowaniem było to, czy porywczy wyborcy Vox ostatecznie wycofają się z poparcia tej partii, dokonawszy chłodnej kalkulacji, z której wynikałoby, że głos na Partię Ludową zwiększa szanse na stworzenie prawicowej koalicji w Madrycie - ale tak się nie stało" - kontynuuje dziennik.

"Telegraph" podkreśla, że głosujący nie posłuchali m.in. pojawiających się w ostatnich dniach kampanii wezwań ze strony szefa PP Pablo Casado, który apelował o poparcie jego ugrupowania w celu pokonania socjalistów.

Zdaniem dziennika, próby przesuwania Partii Ludowej w prawo nie przyniosły spodziewanych efektów, bo Vox mógł składać coraz radykalniejsze deklaracje, bez realnego zagrożenia, że takie obietnice trzeba będzie spełnić, jeśli przedstawiciele tej partii wejdą w skład koalicyjnego rządu.

"Z tym dylematem mierzą się wszystkie konserwatywne partie głównego nurtu w Europie i to jest powodem, dla którego Angela Merkel w Niemczech opiera się namowom prawego skrzydła CDU, aby przesunąć się bardziej na prawo, by zneutralizować zagrożenie ze strony Alternatywy dla Niemiec (AfD). To zazwyczaj nie działa" - komentuje dziennik.

"Motywacje w Wielkiej Brytanii mogą być inne - Brexit jest oczywiście unikalną kwestią dotyczącą tylko tego kraju - ale odśrodkowe siły polityczne, ze swoją mieszanką nostalgii, nacjonalizmu i narracją zdrady, są bardzo podobne do tych w Hiszpanii" - ocenia "Telegraph", dodając, że "podobnie jest z perspektywą słabego, podzielonego, koalicyjnego rządu socjalistów, czekającego na swoją szansę".

Niedzielne wybory parlamentarne w Hiszpanii wygrała PSOE, zdobywając 123 miejsca w 350-osobowym Kongresie Deputowanych. Na drugiej pozycji znalazła się Partia Ludowa (PP) z 66 mandatami. Kolejne miejsca zajęły: liberalna partia Ciudadanos (Cs), blok skrajnej lewicy Unidos Podemos (UP) oraz skrajnie prawicowa partia Vox.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement