The governmental body warns Poles against online disinformation about Ukraine
"Miejmy na uwadze, że narażeni na dezinformację jesteśmy w każdym momencie. Należy krytycznie traktować wszelkie podejrzane treści w internecie. Takie podejście pozwoli nam nie stać się narzędziem w rękach autorów akcji dezinformacyjnych" – wskazał NASK na Twitterze na administrowanym przez siebie profilu #WłączWeryfikację.
"W ostatnim czasie pojawiło się wiele dezinformacji i fake newsów na temat wojny na Ukrainie. Zgłaszajmy podejrzane profile do administracji mediów społecznościowych" – radzi NASK.
⚠️ Część kont zajmujących się tematem szczepionek przeciw COVID-19, obecnie umieszcza również kontrowersyjne wpisy na temat sytuacji Ukraińców w Polsce.
— #WłączWeryfikację (@WeryfikacjaNASK) March 18, 2022
ð Zwracajmy uwagę na treści, które pojawiają się w Internecie. Część z nich może być częścią akcji dezinformacyjnej. pic.twitter.com/mjh6Ojs6kr
NASK podkreśla również, by pamiętać o weryfikacji treści zamieszczanych w internecie, szczególnie tych, które wydają się kontrowersyjne. Zaznacza też, że jeżeli ktoś padł ofiarą manipulacji i powielił fake newsa, powinien sprostować przekazane treści.
NASK jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Czytaj więcej:
Francja: Osoby rozpowszechniające fake newsy będą pociągnięte do odpowiedzialności?
W związku z represyjną ustawą o "fake newsach" TikTok zawiesza działalność w Rosji
Rosjanie ostrzegają zachodnie marki przed przejęciem ich mienia i aresztowaniami