Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The famous "Doom Glacier" in Antarctica is melting, but in a different way than scientists expected

The famous "Doom Glacier" in Antarctica is melting, but in a different way than scientists expected
"Wyniki są zaskakujące" - skomentowali swoje doniesienia naukowcy. (Fot. Getty Images)
The Thwaites Glacier in West Antarctica has already been dubbed the 'Doom Glacier' because its melting could have catastrophic consequences for the entire planet. The latest study, meanwhile, has shown that the mechanism of this process is different than scientists previously believed.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowe obserwacje prowadzone w miejscu, gdzie lód spływa na dno oceanu, pokazują, że topnienie pod dużą częścią szelfu lodowca Thwaites jest słabsze niż się spodziewano. Niepokojące jednak jest to, że w pęknięciach i szczelinach topi się znacznie szybciej - informują o ostatnich badaniach naukowcy z British Antarctic Survey (BAS), którzy opublikowali na ten temat dwa artykuły w najnowszym wydaniu "Nature".

Dane zebrano w ramach projektu MELT - jednej z największych międzynarodowych terenowych operacji badawczych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na Antarktydzie. Badania realizowane są w ramach brytyjsko-amerykańskiej współpracy Thwaites Glacier Collaboration.

Zespół MELT prowadził obserwacje linii gruntowania pod wschodnim szelfem lodowca Thwaites, aby zrozumieć, w jaki sposób lód i ocean oddziałują na siebie w tym krytycznym regionie. Dr Peter Davis z BAS wykonał pomiary oceanu przez odwiert o głębokości 600 m. Wydrążono go pod koniec 2019 roku około dwóch kilometrów od linii gruntowania za pomocą wiertła z gorącą wodą.

Wyniki pomiarów porównano z obserwacjami szybkości topnienia wykonanymi w pięciu innych miejscach pod lodowcem szelfowym. W ciągu dziewięciu miesięcy wody oceanu w pobliżu linii gruntowania ociepliły się i wzrosło ich zasolenie, ale tempo topnienia stopy lodowca wynosiło średnio 2-5 m rocznie, czyli mniej niż przewidywały wykonane wcześniej modele.

"Wyniki są zaskakujące, ale lodowiec wciąż jest zagrożony. Kiedy szelf lodowy i lodowiec są w równowadze, lód spływający z kontynentu będzie odpowiadał ilości lodu utraconego w wyniku topnienia i cielenia się góry lodowej. Odkryliśmy, że pomimo niewielkiej skali topnienia, lodowiec wciąż szybko się cofa. Wydaje się, że nie trzeba wiele, aby jego równowaga została zachwiana" - ocenia dr Peter Davis, oceanograf.

Dr Britney Schmidt z Uniwersytetu Cornella w USA wraz z zespołem naukowców i inżynierów do głębokiego na 600 m odwiertu wpuściła robota nazwanego Icefin. Został on tak zaprojektowany, aby był w stanie dostać się w miejsca w pobliżu strefy gruntowania, które dotychczas były prawie niemożliwe do zbadania.

Obserwacje dna morskiego i lodu wokół strefy gruntowania wykonane przez Icefin dostarczają nowych szczegółowych danych na temat zmienności procesu topnienia pod szelfem lodowym. Badacze stwierdzili, że schodkowe obszary, zwane tarasami, a także szczeliny topnieją szybciej. Jest to szczególnie groźne w przypadku szczelin, ponieważ dostająca się do nich cieplejsza i bardziej zasolona woda może przenikać w głąb lodowca, powodując dalsze pękanie.

"Nowe metody obserwacji lodowca pozwalają nam zrozumieć, że w tych bardzo ciepłych częściach Antarktydy liczy się nie tylko tempo topnienia, lecz także to, jak i gdzie to się dzieje" - tłumaczy dr Britney Schmidt. 

Czytaj więcej:

Miliony Polaków bez wody? To nie science fiction, ale perspektywa tej dekady

Pod lodami Antarktydy kryje się gigantyczny system wodny

Grenlandia: Władze miasta Ilulissat chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Naukowcy podsumowali informacje o zmianach klimatu przed COP27

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement