Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

TfL prices: About 40% of journeys on London public transport network to cost more despite Sadiq fare

TfL prices: About 40% of journeys on London public transport network to cost more despite Sadiq fare
Burmistrz Londynu zamroził ceny biletów TfL, aby złagodzić kryzys związany z kosztami utrzymania, który nadal mocno dotyka londyńczyków. (Fot. Getty Images)
About 40 per cent of journeys on London’s public transport network will be more expensive due to the limited impact of Mayor Sadiq Khan’s “fares freeze”, it can be revealed.
It means that Transport for London’s income from fares will increase by up to £75m over the next 12 months, if travel returns to pre-pandemic levels – the bulk from more expensive Tube journeys.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Oznacza to, że dochody Transport for London z biletów wzrosną nawet o 75 mln funtów w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jeśli liczba przejazdów powróci do poziomu sprzed pandemii - z czego większość przypadnie na droższe przejazdy metrem.

Częściowe zamrożenie opłat wprowadzone przez burmistrza Khana - które utrzymało ceny przejazdów metrem, londyńskimi autobusami, London Overground, linią Elizabeth, DLR i tramwajem Croydon na niezmienionym poziomie do marca przyszłego roku - weszło w życie w niedzielę.

Ponieważ jednak limit cenowy dotyczący opłat za wielokrotne przejazdy w systemie "pay-as-you-go" wzrósł równolegle z podwyżką opłat za Travelcards o średnio 4,9%, wielu pasażerów zapłaci ostatecznie więcej.

Według TfL, ogólnie będzie to wzrost średnio o 1,7%, "co jest efektem netto zamrożenia taryf ustanowionych przez burmistrza oraz wzrostu wszystkich innych opłat i cen o 4,9%".

Opłaty za przejazdy z Travelcards są ustalane wspólnie przez przewoźników kolejowych - którzy stosują się do rządowych wytycznych dotyczących wysokości "regulowanych" opłat, takich jak dojazdy do pracy i bilety okresowe - oraz TfL.

Oznacza to, że burmistrz Khan nie był w stanie samodzielnie zamrozić opłat za korzystanie z Travelcards, które umożliwiają podróżowanie zarówno krajowymi kolejami, jak i transportem miejskim.

Jego decyzja o zamrożeniu opłat za przejazdy - która jest kontynuacją podobnych działań w 2017, 2018, 2019 i 2020 roku - sprawia, że opłata za przejazd autobusem pozostaje na niezmienionym poziomie 1,75 funta.

Również opłaty za przejazd metrem lub pociągami TfL w strefie 1 nie uległy zmianie i wynoszą 2,80 funta w szczycie (2,70 funta poza szczytem), a opłata za podróż w godzinach szczytu między strefami 1-6 wynosi 5,60 funta (3,60 funta poza szczytem).

Oprócz częściowego zamrożenia opłat, Khan zawarł również umowę z operatorami kolejowymi, której celem jest uruchomienie próbnego okresu znoszącego taryfy za przejazdy metrem i pociągami, obowiązujące w godzinach szczytu w Londynie w piątki od 8 marca do 31 maja. Inicjatywa ta będzie kosztować ratusz 24 mln funtów.

Czytaj więcej:

Sadiq Khan zamraża ceny biletów transportu miejskiego w Londynie na rok

Londyn: Od marca test tańszych przejazdów metrem i pociągami. Cały dzień jak "off-peak"

Szef TfL ostrzega: Niedobór pociągów na linii Central może rozprzestrzenić się na całą sieć metra

Pracownicy londyńskiego metra ujawnili fatalny stan pociągów Central line. Chaos może trwać latami

Londyn: Ogłoszono nowe nazwy sześciu linii na trasach kolejki Overground

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement