Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szybki rozwód u notariusza? Szykuje się rewolucja w polskim prawie

Szybki rozwód u notariusza? Szykuje się rewolucja w polskim prawie
Wprowadzenie rozwodu notarialnego mogłoby odciążyć sądownictwo. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem możliwości pozasądowego rozwiązywania małżeństw. Skorzystać mają sądy i pary, które nie są skłócone - poinformowała dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Planowane zmiany dotyczące możliwości uzyskania rozwodu za porozumieniem stron nie tylko przed obliczem sądu gazeta nazwała "rewolucyjnymi".

Poinformowała, że w Ministerstwie Sprawiedliwości rozważane są dwie koncepcje: rozszerzenie uprawnień notariuszy lub dopuszczenie rozwodów przed urzędnikiem urzędu stanu cywilnego.

Zdaniem cytowanych przez "Rz" przedstawicieli ministerstwa przyjęcie takiego rozwiązania wpłynęłoby na odciążenie sądów i umożliwiło małżonkom szybsze uzyskanie rozwodu za porozumieniem stron, bez orzekania o winie, zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci.

Gazeta przypomniała, że obecnie rozwód bez orzekania o winie, a więc należący do kategorii spraw bezspornych, można uzyskać na rozprawie trwającej kwadrans. "Kłopot w tym, że aby do niej w ogóle doszło, trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Rozstrzyganie w tej materii zastrzeżone jest dla sądów okręgowych, które są przeciążone m.in. licznymi procesami frankowymi" - podkreślono w artykule.

Zdaniem cytowanego przez "Rz" Aleksandra Szymańskiego, prezesa Krajowej Rady Notarialnej, w sprawach, w których brak jest sporu i nie występuje kwestia opieki nad dziećmi, rozwiązanie małżeństwa przed notariuszem będzie zdecydowanie szybsze niż prowadzenie postępowania przed sądem. Wprowadzenie rozwodu notarialnego odciąży też sądownictwo - ocenił.

Na taki krok zdecydowały się już m.in. Hiszpania, Francja, Łotwa, Litwa i Słowenia.

Dr Joanna Dominowska, adwokat specjalizująca się w prawie rodzinnym, stwierdziła, że również powierzenie kompetencji związanych z rozwodem urzędnikom USC "byłoby o tyle sensowne, że to przed nimi zawiera się małżeństwo, więc i przed nimi powinno się je rozwiązywać".

Czytaj więcej:

W Polsce rośnie liczba stwierdzeń o nieważności małżeństw kościelnych

Polacy 2023 roku złożyli blisko 81 tys. pozwów rozwodowych. To tylko 3 proc. więcej niż w 2022

Londyn: Przez pomyłkę prawnika rozwód otrzymała niewłaściwa para

  Komentarze
  • Celestyn76
   18 czerwca, 13:40

   Taki notariusz jak ta oszustka od pułkownika Sienkiewicza która zwiała do Argentyny?bolszewiccy siepacze od Bodnara chcą z atomizować dloleczenstwo żeby łatwiej było rządzić masą a za wszystkim stoją soros i Schwab

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2024
  GBP 5.1032 złEUR 4.2954 złUSD 3.9296 złCHF 4.4436 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama