Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Scotland and Northern Ireland are asking London for military assistance in fighting the pandemic

Scotland and Northern Ireland are asking London for military assistance in fighting the pandemic
Jeden z mieszkańców Szkocji zmarł po tym, gdy musiał czekać na karetkę aż 40 godzin. (Fot. Getty Images)
Scottish and Northern Ireland authorities have asked the UK defense ministry to send troops to assist healthcare services that are under extreme pressure due to the coronavirus pandemic.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W Szkocji kryzys dotyczy pogotowia ratunkowego, które nie nadąża z przyjazdem do wezwań. Jak podały szkockie media, w Glasgow 65-letni mężczyzna zmarł po tym, jak na przyjazd karetki czekał przez 40 godzin - mimo że lekarz mężczyzny informował dyspozytorów pogotowia, iż stan pacjenta jest krytyczny. Dzień wcześniej kontrowersje wzbudził minister zdrowia w szkockim rządzie Humza Yousaf, który poinformował, że ludzie powinni "dwa razy pomyśleć", czy naprawdę potrzebują karetki, zanim po nią zadzwonią.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon, odnosząc się do zgonu wspomnianego mężczyzny, przyznała, że taka sytuacja jest nie do przyjęcia, ale wyjaśniała, że z powodu pandemii szkockie pogotowie ratunkowe "stoi w obliczu prawdopodobnie najtrudniejszego splotu okoliczności, od czasu jego powołania".

Zapowiedziała też, że zwróci się z prośbą o pomoc do Ministerstwa Obrony w Londynie. "Wrócę do mojego biura, aby sfinalizować szczegóły prośby o pomoc wojskową, abyśmy mogli złożyć ją tak szybko, jak to możliwe. Taka pomoc wojskowa jest już udzielana służbom pogotowia ratunkowego w Anglii i oczywiście w ciągu ostatnich 18 miesięcy otrzymaliśmy pomoc wojskową w innych aspektach pandemii" - przekazała w szkockim parlamencie.

Wystosowanie wniosku o pomoc jest dość problematyczne dla szefowej szkockiego rządu... (Fot. Getty Images)

Konieczność zwracania się z prośbą o pomoc do brytyjskiego rządu jest dla Sturgeon wyjątkowo kłopotliwa politycznie, bo cała jej narracja opiera się na przekonywaniu, że Szkocja jako niepodległe państwo będzie sobie znacznie lepiej radzić niż będąc częścią Zjednoczonego Królestwa.

W Irlandii Północnej problemem natomiast jest obłożenie szpitali. Jak podała stacja Sky News, liczba pacjentów w nich wynosi 106 proc. nominalnej liczby miejsc. Minister zdrowia w rządzie północnoirlandzkim Robin Swann zwrócił się do Ministerstwa Obrony o przysłanie na cały październik 100 medyków wojskowych, którzy odciążyliby personel dwóch szpitali - Belfast City Hospital i Ulster Hospital w Dundonald.

W Zjednoczonym Królestwie ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, czyli rząd brytyjski odpowiada za nią tylko w Anglii, a w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej jest ona w wyłącznej gestii tamtejszych rządów.

Czytaj więcej:

Szkocja: Znacznie wydłuża się czas oczekiwania na karetkę pogotowia

Zimą w UK wrócą maseczki i praca z domu? Orędzie Borisa Johnsona już jutro

UK jednak wprowadzi paszporty szczepień? Rząd ma "plan B"

Przeciętna długość życia w Anglii spadła do najniższego poziomu od 2011 r.

W UK rozpoczęło się podawanie trzeciej dawki szczepionki

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement