Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Head of German employers' union: We are facing the biggest crisis, we will lose our prosperity

Head of German employers' union: We are facing the biggest crisis, we will lose our prosperity
UE otrzymuje rocznie około 158 mld m sześc. gazu z Rosji. (Fot. Getty Images)
'We are facing the biggest crisis our country has ever faced,' the head of the German employers' association Rainer Dulger told the daily Sueddeutsche Zeitung. In his view, the suspension of gas supplies from Russia will cause serious problems for everyone in Germany. 'We have to be honest and say: we will lose the prosperity we have had for years,' - Dulger stated.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szef stowarzyszenia pracodawców podkreślił, że "minister gospodarki (Robert) Habeck jest bardzo zaangażowany w poszukiwanie alternatywnych źródeł dostaw. Ale uniezależnienie się od rosyjskiego gazu nie nastąpi z dnia na dzień".

Zdaniem Dulgera, cytowanego przez "Sueddeutsche Zeitung", "teraz, wbrew wcześniejszym politycznym ustaleniom, musimy oprócz gazu wykorzystać także dwa filary, jądrowy i węglowy, aby gładko wyjść z tej sprawy. Tak dzieje się z węglem, ale nie unikniemy dyskusji na temat przedłużenia funkcjonowania trzech pozostałych elektrowni jądrowych".

Rainer Dulger, szef stowarzyszenia niemieckich pracodawców. (Fot. JOHN MACDOUGALL/AFP via Getty Images)

"Za kilka tygodni nie będziemy już potrzebować rosyjskiego węgla" - zapewnia z kolei sekretarz stanu w Urzędzie Kanclerskim Joerg Kukies. 

Rosja zaspokajała po 40 proc. zapotrzebowania na węgiel i ropę w Niemczech - podkreślił Kukies na Forum Energetycznym Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) i australijskiego rządu w Sydney, cytowany przez portal tygodnika "Zeit".

"Każdy, kto zna historię rurociągu Przyjaźń, który był już instrumentem byłego Związku Radzieckiego w Europie Wschodniej, wie, że uwolnienie się od tej zależności nie jest łatwe, ale w ciągu kilku miesięcy nam się to uda" - przekazał Kukies. Rurociąg "Przyjaźń", biegnący z Rosji przez Białoruś i Polskę, łączy rosyjskie pola naftowe z rafineriami w Europie Wschodniej i Środkowej.

Zdaniem przedstawiciela Urzędu Kanclerskiego, większym wyzwaniem dla uniezależnienia się od Rosji jest gaz. "UE otrzymuje rocznie około 158 mld m sześc. gazu z Rosji" - przypomniał. Stany Zjednoczone i Katar mogą dostarczyć do Europy łącznie około 30 mld m sześc. gazu w postaci skroplonej (LNG), ale nadal pozostaje poważna luka w dostawach.

Niemcy rozwijają obecnie terminale do importu LNG w celu wypełnienia tej luki. Rząd liczy na to, że uda mu się uruchomić dwa z czterech planowanych pływających terminali LNG na wybrzeżu Morza Północnego już podczas najbliższej zimy.

Czytaj więcej:

W Niemczech w maju pierwszy raz od 1991 r. import przewyższył eksport

Niemcy przygotowują się na ewentualne niedobory gazu

Niemieckie media: Ponad połowa Niemców niezadowolona z polityki rządu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 15.05.2024
    GBP 4.9651 złEUR 4.2635 złUSD 3.9368 złCHF 4.3498 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement