Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Swiss Franc: conversion credit?

Swiss Franc: conversion credit?
Najwięcej kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich mają mieszkańcy Austrii. (Fot. Getty Images)
The banking sector will present proposals on tackling swiss franc loans.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Będą to propozycje, które mogłyby być przyjęte jako rozwiązanie godzące różne poglądy i różne interesy" - dodał szef ZBP.

Pytany, czy znaczy to, że bankowcy odrzucili propozycję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącą przewalutowania kredytów we frankach, odpowiedział: "jakiekolwiek kategoryczne stwierdzenia są przedwczesne".

"Będziemy szukali możliwie najlepszych, akceptowanych przez wszystkich interesariuszy rozwiązań" - podkreślił Pietraszkiewicz. Jak mówił, "jest bardzo wiele kwestii, które chce lepiej rozpoznać Komisja Nadzoru Finansowego i które muszą zaprezentować i wyjaśnić sobie po analizach wewnętrznych poszczególne banki".

"Bank to są deponenci, bank to są różni kredytobiorcy. I ci, którzy mają kredyty walutowe, i ci, którzy mają kredyty złotowe. Bank to są także akcjonariusze, a wśród tych akcjonariuszy są miliony przyszłych emerytów i rencistów, a w całej sprawie są ważni także podatnicy" - przekonywał Pietraszkiewicz. "Szukając rozwiązania dla jednej z grup kredytobiorców musimy zobaczyć, czy są to rozwiązania akceptowalne przez inne grupy interesariuszy banku" - dodał.

Przypomniał, że banki wdrażają już rozwiązania, zaproponowane przez Związek Banków Polskich (m.in. zastosowanie ujemnego LIBOR-u i obniżenie spreadu). Dzisiaj odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli sektora bankowego z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Andrzejem Jakubiakiem w sprawie kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Głównym tematem był pomysł przewalutowania kredytów frankowych, przedstawiony 3 lutego przez Jakubiaka podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych.

Według tej propozycji, dotychczasowy kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części: na kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, który odzwierciedlać ma konsekwencje osłabienia złotego. Stan zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie odpowiadać ma wartości, jaką posiadałby kredyt w złotych udzielony w tym samym momencie co we franku. Wartość kredytu niezabezpieczonego hipotecznie odpowiadałaby różnicy pomiędzy łącznym stanem zadłużenia w dniu przewalutowania a stanem zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony. Jakubiak mówił, że za sytuację powstałą w związku z kredytami we frankach odpowiadają zarówno banki, jak i kredytobiorcy, więc obie strony powinny wziąć na siebie koszty rozwiązania tego problemu.

Szef KNF oceniał, że potencjalna strata sektora mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku. Według tej koncepcji koszty przewalutowania dla obydwu stron nie powinny spowodować jednorazowego negatywnego efektu, a sumy powinny być rozłożone w czasie. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 05.07.2024
    GBP 5.0582 złEUR 4.2858 złUSD 3.9581 złCHF 4.4059 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement