Spanish Super Cup: Barcelona beat Real in the final. Lewandowski grabs goal and assist

Barcelona rozbiła Real Madryt w finale Superpucharu Hiszpanii. (Fot. Getty Images)
Robert Lewandowski had a goal and an assist and Barcelona beat Real Madrid 3:1 in Riyadh in the final of the Spanish Super Cup football competition. 'The Pride of Catalonia' won the trophy for the 14th time in history, and the first since 2018.

Lewandowski mógł pokonać bramkarza "Królewskich" Thibaut Courtois już w 13. minucie, ale po jego strzale z ok. 20 metrów Belg sparował piłkę na słupek. Chwilę później z drugiej strony boiska głową do bramki Barcelony próbował trafić Francuz Karim Benzema, ale uderzył niecelnie. Była to jedyna okazja "Królewskich" w pierwszej połowie.

W 33. minucie Lewandowski podał do wbiegającego w pole karne Gaviego, który wykończył sytuację sam na sam z Courtois. Z kolei w 45. to Polak trafił do siatki bez problemu po podaniu Gaviego z lewej strony.

Po przerwie dalej warunki dyktowała Barcelona. W 69. minucie "Duma Katalonii" trafiła do siatki po raz trzeci, a tym razem na listę strzelców wpisał się Pedri, po kolejnej asyście Gaviego, któremu podawał z kolei Lewandowski.

Polak wystąpił w El Clasico, czy starciu Barcelony z Realem, po raz drugi w karierze i zdobył swoją pierwszą bramkę.

Madrytczycy pierwszy celny strzał oddali w 71. minucie, ale bez problemu poradził sobie z nim Marc-Andre ter Stegen. Później "Królewscy" sprawdzali niemieckiego bramkarza jeszcze kilka razy, ale ten skapitulował tylko raz, w doliczonym czasie, gdy nie miało to już znaczenia dla końcowego rozstrzygnięcia. Do siatki trafił Benzema.

To pierwsze trofeum Xaviego Hernandeza jako szkoleniowca "Dumy Katalonii". W przeszłości osiągał z tym klubem sukcesy jako piłkarz.

Z kolei Lewandowski cieszył się ze swojego pierwszego trofeum w Barcelonie, do której przeszedł w lipcu 2022 z Bayernu Monachium.

Od sezonu 2019/20 Superpuchar Hiszpanii rozgrywany jest w formacie Final Four. W półfinałach w Rijadzie Real pokonał Valencię, a Barcelona - Betis Sewilla. Oba spotkania rozstrzygnęły się po konkursach rzutów karnych.