Sukcesy polskich kajakarzy w Szwajcarii

Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski w Lucernie (Fot. Polskie Wiosła PZTW)
Wicemistrzowie świata z ubiegłego roku z Sarasoty Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski wygrali rywalizację dwójek podwójnych w Lucernie, gdzie odbywa się ostatnia runda wioślarskiego Pucharu Świata. Wcześniej drugie miejsce zajęła polska kobieca czwórka podwójna.

Biskup i Ziętarski rozpoczęli wyścig o podium spokojnym tempem, pozwalając Niemcom i Holendrom na skrajnych torach na osiągnięcie przewagi. Po 500 metrach i na półmetku biało-czerwoni zajmowali czwartą lokatę, po 1 500 m - trzecią. W końcówce nie tylko obronili się przed atakiem dwójki z Nowej Zelandii, ale też dogonili i wyprzedzili prowadzących od startu Niemców. Ostatecznie uzyskali wynik 6.18,86 i byli od nich szybsi od prawie sekundę. Na trzeciej pozycji finiszowali Szwajcarzy -6.20,15.

W pierwszym wczorajszym finale z udziałem biało-czerwonych na drugim miejscu uplasowały się Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann - również srebrne medalistki mistrzostw świata na Florydzie. Uzyskały czas 6.29,28 i ustąpiły tylko prowadzonym przez trenera Marcina Witkowskiego Niemkom - 6.27,28.

W ostatnim dniu odbędą się jeszcze cztery finały A z udziałem biało-czerwonych osad.

Do startu w Szwajcarii zgłoszono łącznie 12 polskich osad. W sobotę trzecią lokatę w jedynce wagi lekkiej zajęła Katarzyna Wełna. Pozostali reprezentanci nie zdołali awansować do finałów A, tj. do czołowych szóstek.