Stan Wawrinka denies Novak Djokovic career Grand Slam

Wawrinka wygrał French Open (Fot. Getty Images)
In all the talk of Novak Djokovic's pursuit of the missing jewel in his Grand Slam crown and of Rafael Nadal's attempt to win his 10th Roland Garros title, we had forgotten Stan the Man.

Trwający trzy godziny i 12 minut mecz stał na wysokim poziomie, co podkreślił na jednym z portali społecznościowych m.in. Andy Roddick. "Ci dwaj faceci wyglądają jakby to była gra wideo. Nierealny tenis" - podsumował Amerykanin.

Więcej czasu na odpoczynek miał przed tym spotkaniem Wawrinka. Półfinał z udziałem Djokovica został bowiem przerwany w piątek z powodu ciemności i spodziewanej burzy. Pięciosetowe spotkanie zostało dokończone w sobotnie popołudnie.

W pierwszym secie to jednak Serb w siódmym gemie zanotował przełamanie na wagę zwycięstwa. O losach dwóch kolejnych partii również przesądził jeden "break". Zawodnik z Lozanny zdobył go - odpowiednio - przy swoim prowadzeniu 5:4 i 3:2.

Po przegraniu drugiego seta lider rankingu ATP wyładował złość na rakiecie, którą uderzył o kort. Wrócił do walki w czwartej odsłonie, w której prowadził 3:0. Wówczas coraz bardziej denerwował się Szwajcar. Wielu kibiców szykowało się już na piątą partię, do których bardzo często dochodziło we wcześniejszych pojedynkach tych zawodników. Wówczas jednak dysponujący imponującym uderzeniem z bekhendu Wawrinka zabrał się z powodzeniem do odrabiania strat.

Obaj stworzyli wówczas tenisową ucztę, licytując się na efektowne zagrania. Djokovic stracił swoją szansę w ósmym gemie, gdy mógł przełamać rywala, prowadząc 40:0. W kolejnym to Wawrinka wygrał przy podaniu przeciwnika. Serb obronił później jedną piłkę meczową, ale przy drugiej był bezradny. Triumfator rzucił w publiczność rakietę, po czym uściskał rywala. Puchar Muszkieterów odebrał z rąk Brazylijczyka Gustavo Kuertena - trzykrotnego triumfatora paryskiej imprezy.

"Trudno mi teraz o tym wszystkim myśleć. To największe wyzwanie w sporcie - rywalizować z Djokovicem. To wielki mistrz. To był wspaniały mecz, dziękuję wszystkim fanom" - zaznaczył szczęśliwy Szwajcar.

Dopiero czwarty raz wygrał ze słynnym Serbem, a w niedzielę doszło do ich 21. konfrontacji. Po raz drugi w karierze zanotował też zwycięstwo nad tenisistą będącym liderem rankingu ATP.

Zawodnik będący dziewiątą rakietą świata może pochwalić się stuprocentową skutecznością w finałach wielkoszlemowych. Wystąpił w nim po raz drugi w karierze i - podobnie jak podczas ubiegłorocznego Australian Open - świętował sukces.

Wcześniej jego najlepszym wynikiem w imprezie rozgrywanej na kortach im. Rolanda Garrosa był ćwierćfinał, do którego dotarł dwa lata temu. Z French Open miał jednak już miłe wspomnienia - wygrał tam juniorską rywalizację w 2003 roku. Rok temu w seniorskich zmaganiach odpadł w pierwszej rundzie. Dzięki niedzielnemu sukcesowi powinien awansować na czwarte miejsce w światowym rankingu.