Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Speed up talks on citizens' rights and save families from uncertainty

Speed up talks on citizens' rights and save families from uncertainty
Niepewność co do dalszego statusu po Brexicie sprawia, że wielu obywateli UE będzie wyjeżdżać z Wielkiej Brytanii... (Fot. Thinkstock)
Leading Polish organisations urge the British government and the European Commission to speed up talks on citizens' rights, warning that any further delay in safeguarding their status may lead to a rise in the number of people leaving their country of residence amid fears about their future.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

We wspólnym oświadczeniu, wydanym tuż przed trzecią rundą negocjacji ws. Brexitu, Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii i Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie wyraziły swoje zaniepokojenie faktem, że długotrwałe negocjacje mogłyby narażać miliony rodzin na ryzyko doświadczania różnego rodzaju nacisków, wynikających z niepewności co do ich przyszłości w Wielkiej Brytanii i w Europie kontynentalnej.

Obie organizacje argumentowały, że niedawne kontrowersje dotyczące ok. 100 listów deportacyjnych błędnie wysłanych przez brytyjski Home Office do obywateli UE, pokazują pilną potrzebę znalezienia porozumienia w tej kwestii, aby nikt nie martwił się o swoją przyszłość w wybranym przez siebie do życia kraju.

Najnowsze dane brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) wykazały znaczny wzrost liczby obywateli UE, którzy już opuszczają Zjednoczone Królestwo w obliczu niepewności prawnej dotyczącej ich statusu po marcu 2019 r., kiedy Brexit stanie się faktem.

Według szacunków, spośród wszystkich mniejszości etnicznych, Polacy są największą społecznością w Wielkiej Brytanii - w 2016 roku odnotowano ponad 1 milion obywateli polskich. Stanowimy blisko 1/3 wszystkich obywateli UE w Wielkiej Brytanii i corocznie wnosimy duży wkład do gospodarki brytyjskiej.

Wspierany przez wiele polskich organizacji w Wielkiej Brytanii Tadeusz Stenzel, prezes Zjednocenia Polaków w Wielkiej Brytanii oraz Richard Wojciech Tobiasiewicz, prezes Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, podkreślają, że miliony ludzi po obu stronach Kanału, którzy zbudowali swoje życie za granicą, zasługują na pewność i jasność co do ich sytuacji prawnej po Brexicie.

W oświadczeniu szefów obu organizacji czytamy:

"W ciągu roku po referendum wiele rodzin doświadcza bezprecedensowej niepewności i rosnącej presji psychicznej, ponieważ życie ich i ich dzieci są w rękach brytyjskich i europejskich negocjatorów. Im dłużej to się dzieje, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą zmuszeni podejmować decyzje sprzeczne ze swoimi najlepszymi interesami i opuścić kraj, w którym zamieszkali i zainwestowali w swoją przyszłość.

Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnego przywództwa. W 1947 r. brytyjski rząd uznał wkład Polaków w II wojnę światową i uchwalił Polską Ustawę o Przesiedleniu, gwarantując im przyszłość w tym kraju i wykuwając podwaliny pod przyjaźń między oboma narodami, która trwa do dziś.

Zachęcamy obydwie strony negocjacji do zainspirowania się tą odważną decyzją i do jak najszybszego osiągnięcia porozumienia w sprawie ochrony praw obywateli UE. W Wielkiej Brytanii jest to obecnie 3,2 mln osób, a obywateli Wielkiej Brytanii w Europie zamieszkuje ok. miliona.

Szybkie porozumienie w sprawie praw obywatelskich dałoby tak bardzo potrzebne tym ludziom zapewnienie i pozwoliłoby negocjatorom na przeprowadzenie kompleksowych rozmów na temat nowego, głębokiego i szczególnego związku między Wielką Brytanią a UE ".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement