Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Spain: The trial of 5 people accused of recruiting jihadis in mosques has begun

Spain: The trial of 5 people accused of recruiting jihadis in mosques has begun
Na czele grupy stał marokański dżihadysta, który poszukiwał w meczetach zwolenników radykalnego islamu. (Fot. Getty Images)
The trial of a five-member group of Moroccan and Mexican nationals accused of terrorism began yesterday in the Spanish National Court (Audiencia Nacional). They were to recruit radical Islamists in the Spanish mosques.
Advertisement
News available in Polish

Proces w tej sprawie, ze względu na nakaz Sądu Najwyższego, odbywa się przed madryckim sądem po raz drugi. Jak poinformowali adwokaci oskarżonych, ma to służyć rozwianiu wątpliwości co do winy ich klientów, którym postawiono m.in. zarzuty przynależności do organizacji terrorystycznej.

W czerwcu 2018 r. Audiencia Nacional skazał członków tej pięcioosobowej grupy muzułmanów - czterech Marokańczyków i pochodzącą z Meksyku kobietę - na kary pozbawienia wolności od 1,5 roku do 7 lat.

Sędzia madryckiego sądu orzekł wówczas, iż wszyscy podejrzani są winni dżihadystycznej indoktrynacji oraz pochwalania terroryzmu na terenie dwóch meczetów znajdujących się na terenie stołecznej aglomeracji w celu werbowania radykalnych islamistów.

W kwietniu hiszpańska policja zatrzymała w Sewilli Marokańczyków, podejrzanych o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w tym mieście w Wielkim Tygodniu. (Fot. Getty Images)

Podczas procesu trzech z oskarżonych przyznało się do zarzucanych czynów, zaś dwoje pozostałych odwołało się od werdyktu do Sądu Najwyższego. Ten zaś z zarzutów ich oczyścił. SN nakazał też przeprowadzenie ponownego procesu przez sąd pierwszej instancji.

Z akt pierwszego procesu wynika, że na czele grupy stał marokański dżihadysta, który wraz ze swoją pochodzącą z Meksyku małżonką poszukiwał wśród hiszpańskich muzułmanów zwolenników radykalnego islamu.

Hiszpańskie media przypominają o innym prowadzonym w ostatnich tygodniach śledztwie dotyczącym pochodzących z Maroka dżihadystów. Ma ono związek z fundacją Al-Muntasir, która w maju przeprowadziła internetową akcję, zachęcając do zamachów przeciwko chrześcijanom i ich świątyniom w Hiszpanii oraz innych krajach Europy.

W kwietniu hiszpańska policja zatrzymała dwóch mieszkających w Sewilli Marokańczyków, podejrzanych o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w tym mieście w Wielkim Tygodniu. Zdaniem śledczych obaj mieli związki z tzw. Państwem Islamskim.

Według hiszpańskich służb, zamach miał zostać przeprowadzony przy użyciu przygotowanego "domowymi metodami" ładunku wybuchowego na bazie nadtlenku acetonu, tzw. TATP. Samobójca zamierzał zdetonować ładunek w tłumie biorących udział w procesji.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Advertisement