Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Studies in the UK are becoming less popular among Poles. A new favorite is growing

Studies in the UK are becoming less popular among Poles. A new favorite is growing
Coraz więcej młodych Polaków, a także innych Europejczyków, zaczyna studia na holenderskich uczelniach. (Fot. Getty Images)
In recent years, there have been major changes in the geographical choices of Polish women and Poles who want to study abroad. According to data from Elab Education Laboratory, almost as many people choose the Netherlands as the United Kingdom. Papers for universities in these countries were submitted by 23 and 25 percent, respectively. people. Italy jumped on the podium, ahead of Denmark.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po Brexicie, w związku ze wzrostem kosztów studiowania w Wielkiej Brytanii, polscy studenci zaczęli szukać nowych możliwości. Dzięki temu na popularności zaczęły zyskiwać kraje, które wcześniej stanowiły niewielką część wyborów. Takie kraje jak Włochy czy Irlandia w zeszłym roku były wybierane przez kilka procent osób. Dzisiaj zyskały na znaczeniu - na aplikację na uczelnie w tych krajach decyduje się kilkanaście procent Polek i Polaków.

"Jest to przede wszystkim efekt spadającego zainteresowania studiami w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku aplikacje złożone na uczelnie w tym kraju stanowiły aż 46 proc. wszystkich zgłoszeń. W tym roku jedynie 25 proc." - wyjaśnia Agata Pochwała, ekspertka Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

"W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę aplikacje zarówno na studia licencjackie, jak i magisterskie. Aplikanci, którzy trzy lub cztery lata temu aplikowali z Elab na studia pierwszego stopnia, posiadają już status pre-settled i mogą kontynuować swoją edukację na poziomie magisterskim na bardzo korzystnych warunkach. Może się zatem okazać, że w przyszłym roku Holandia zdetronizuje Wielką Brytanię i stanie się liderem" - dodaje Agata Pochwała, team leader customer service w Elab.

Do przetasowania doszło na miejscu trzecim - Włochy wyprzedziły popularną Danię. Półwysep Apeniński przyciąga już 15 proc. aplikantów, czyli o punkt procentowy więcej niż Dania. 13 proc. postawiło na Irlandię, a co dziesiąta osoba aplikowała na uczelnie amerykańskie.

O ile rok temu najwięcej osób aplikowało na kierunki związane z biznesem, zarządzaniem i ekonomią, w 2022 uczniowie najczęściej decydują się na studia medyczne i okołomedyczne. Są to np. programy związane z rozwojem nowych technologii w obszarze medycyny.

Dużą popularnością wciąż cieszy się biznes międzynarodowy - który uplasował się na drugim miejscu - a także kierunki z obszaru IT and Computer Science. Poza podium znalazły się programy z obszaru architektury, sztuki i dizajnu. TOP 5 zamykają Liberal Arts and Social Sciences.

Polki i Polacy coraz częściej poszukują także możliwości dodatkowych wymian międzyuczelnianych. Szukają szkół wyższych, które prowadzą szeroko zakrojoną współpracę z uczelniami w innych krajach i na innych kontynentach.

"Młodzi ludzie chcą budować międzynarodowe CV już na wczesnym etapie kariery i mieć możliwość studiowania w kilku miejscach - również w ramach jednego programu studiów. Ważna jest dla nich również innowacyjność i możliwość korzystania na studiach z najbardziej nowoczesnych technologii, często jeszcze niedostępnych na polskich uczelniach. Chodzi nie tylko o studia z obszarów technicznych, które pierwsze przyjdą nam na myśl, ale także np. studia artystyczne" - podsumowuje Agata Pochwała z Elab.

Czytaj więcej:

Do jakich krajów Polacy aplikowali na studia w 2021 roku?

Zmiany w systemie kredytów studenckich w Anglii. Ich spłata może potrwać nawet 40 lat

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement