Menu

Sondaż: Polacy nie wierzą w Polexit

Sondaż: Polacy nie wierzą w Polexit
Czy Polexit to tylko pusta groźba? (Fot. Getty Images)
80,7 proc. Polaków uważa Polexit za nieprawdopodobny - wynika z opublikowanego wczoraj wieczorem sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Przeciwne zdanie w tej kwestii ma natomiast 16,6 proc. badanych.
Reklama

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl respondentom zadano pytanie, "na ile prawdopodobne wydaje się Panu/Pani, że w najbliższym czasie Polska opuści Unię Europejską", a więc czy dojdzie do tzw. Polexitu?

Opuszczenie UE przez Polskę za "raczej nieprawdopodobne" uznało 47,2 proc. badanych, a 33,5 proc. - za "zdecydowanie nieprawdopodobne". "Łącznie daje nam to zdecydowany wynik 80,7 proc." - komentuje DoRzeczy.pl

Z kolei wyjście z Unii za "bardzo prawdopodobne" uznało 3,3 proc. badanych, a za "raczej prawdopodobne" - 13,3 proc. uczestników sondażu (co łącznie daje 16,6 proc.). Z kolei 2,6 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Badanych poproszono również o ocenę polityki zagranicznej prowadzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę i rząd premiera Mateusza Morawieckiego. "Zdecydowanie dobrze" politykę zagraniczną rządu i prezydenta ocenia 21,4 proc. ankietowanych. "Raczej dobrze" postrzega ją natomiast 29,5 proc. pytanych. Łącznie 50,9 proc. pozytywnie ocenia obecną politykę zagraniczną naszego kraju.

Z kolei 26,2 proc. respondentów uważa polską dyplomację za "zdecydowanie złą". "Raczej źle" ocenia ją 15,7 proc. badanych. "Razem opinie negatywne stanowią zatem 41,9 proc." - podlicza portal. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 7,2 proc.

Uczestnicy sondażu ocenili także ubiegłotygodniową wizytę w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona. (Fot. Getty Images)

Uczestnicy sondażu ocenili także ubiegłotygodniową wizytę w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Za "zdecydowany sukces" polskich władz uznaje tę wizytę 4,6 proc. Polaków. "Raczej" za sukces przybycie Macrona do Polski postrzega 31,1 proc. badanych. Po zsumowaniu łącznie 35,7 proc. badanych ma pozytywne zdanie na ten temat.

Natomiast 19,3 proc. respondentów ocenia przyjazd prezydenta Francji jako "raczej porażkę". Na "zdecydowaną porażkę" polskich władz wskazuje z kolei w tej odpowiedzi 5,3 proc. badanych. "Razem negatywne oceny wizyty Macrona stanowią 24,6 proc." - wskazuje Rzeczy.pl. Natomiast aż 39,8 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie.

Portal przypomina, że podczas wizyty w Polsce Macron wyraził "zaniepokojenie" w sprawie praworządności w Polsce. O stosunek do tych słów zapytano uczestników sondażu. "Czy Pana/Pani zdaniem inne państwa mają prawo ingerować w kwestie regulacji prawnych dotyczących sądów przyjmowane w Polsce?" – na to pytanie "zdecydowanie" twierdząco i "raczej" twierdząco odpowiedziało kolejno 14,4 proc. i 19,4 proc. badanych.

Portal zaznacza, że jednak większość respondentów jest przeciwnego zdania. Odpowiedź "raczej nie" wskazało 23,9 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie nie" – 34,9 proc. Brak jednoznacznej opinii wyraziło z kolei 7,4 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-8 lutego 2020r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Czytaj więcej:

Juncker uspokaja: Polsce nie grozi Polexit

Tusk: Polsce nie grozi Polexit

Niemiecka prasa: Polska "wykatapultowana" z systemu prawnego UE

  Komentarze
  • Przyzwoitość
   10 lutego, 13:10

   80% Polaków nie wierzyło, że PiS na czele z Kaczyńskim i Dudą będą wykorzystywać władzę do swoich osobistych celów...

  • Vistula
   10 lutego, 13:34

   Dlatego @Przyzwoitosc, ponad 60% Polakow popiera dzialania rzadu w sprawie reformy sadow ;-)

  • Gosc
   10 lutego, 18:23

   a czy w PL trzeba zrobic referendum w tej sprawie wystarczy wydac dekret i po sprawie ... :( jeden wymysli inny podpisze i w nocy :(

  • Bruno
   11 lutego, 09:25

   W Polsce ciągle służby mają duży wpływ na Polskę które chcą ją odseparować od potencjalnych sprzymierzeńców, niestety obecność Tuska w Unii i donoszące tam KOD-owskie psy temu sprzyjają

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama