Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Survey for 'Rzeczpospolita': Poles have an aversion to flu vaccinations

Survey for 'Rzeczpospolita': Poles have an aversion to flu vaccinations
W Polsce co roku na grypę szczepi się zaledwie 7–9 proc. populacji. (Fot. Getty Images)
Only a few people decide to be vaccinated against flu. Young people and those who derive their knowledge from social media are the least likely to take the preparation, according to research carried out for the 'Rzeczpospolita'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z sondażu IBRiS, którego wyniki opublikowano dzisiaj w "Rzeczpospolitej" wynika, że 60 proc. Polaków twierdzi, iż nie zamierza szczepić się przeciwko grypie.

"Tylko 17,9 proc. respondentów przyznało się, że przyjęło szczepionkę, a kolejne 18,3 proc. ankietowanych nad nią się zastanawia. Co prawdopodobnie ma związek z szalejącą obecnie epidemią chorób atakujących górne drogi oddechowe. Epidemiolodzy mówią, że mamy do czynienia z tzw. epidemią wyrównawczą grypy. Czyli po dwóch latach izolacji i pandemii chorują osoby, które z uwagi na podejmowane wcześniej działania profilaktyczne nie zachorowały w poprzednich latach i są bardzo wrażliwe na zakażenie" - czytamy.

"Zdaniem lekarzy najlepszym sposobem na uniknięcie sezonowej grypy, obok konieczności zachowania dystansu, dezynfekcji i maseczek, są także szczepienia. Te jednak w Polsce nie cieszą się popularnością – co roku szczepi się zaledwie 7–9 proc. populacji. Wstępne dane pokazują, że w tym roku szczepień na grypę może być wyjątkowo mało".

"Jak wynika z sondażu IBRiS, najwięcej zaszczepionych na grypę jest wśród wyborców opozycji – wśród nich po szczepionkę sięgnął niemal co czwarty ankietowany, a kolejne 20 proc. rozważa taką możliwość. 54 proc. wyborców opozycji nie planuje się zaszczepić. Z kolei osoby głosujące na Zjednoczoną Prawicę to w 13 proc. osoby zaszczepione, a w 26 proc. – rozważające szczepienie" - podaje dziennik.

"Odsetek niechętnych wobec szczepienia jest niemal taki sam jak w przypadku opozycji – 55 proc. Chęć zaszczepienia rośnie wraz z wiekiem. Najwięcej zaszczepionych to osoby między 40. a 49. rokiem życia, a także te, które ukończyły 70 lat. Tylko co czwarty zaszczepiony ma wyższe wykształcenie. Chętniej szczepią się także osoby posiadające dwoje dzieci niż rodzice jedynaków. Zaszczepieni wiedzę o świecie czerpią z TVN (27 proc.), TVN 24 (26 proc.), ale też z TVP (20 proc.)" - donosi "Rzeczpospolita".

"Wśród osób niechętnych szczepieniom najwięcej jest osób młodych (w grupie do 39 lat jest to powyżej 80 proc.) i mieszkańców największych miast (66 proc. odpowiedzi). Szczepień przeciwko grypie odmawiają także osoby mające więcej niż troje dzieci. Najwięcej – 72 proc. – wśród nich stanowią osoby, które wiedzę o świecie czerpią z mediów społecznościowych, a wśród oglądających telewizję – z Polsatu. To też większość osób (79 proc.), które swoje zainteresowanie polityką określają jako nikłe" - podaje gazeta.

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Kolejny rekordowy rok chorobowy

Przeziębienie, grypa, Covid-19 i wirus RSV powodują podobne objawy, bez testów trudno je odróżnić

Prawo.pl: Lekarze zniechęcający do szczepień mogą ponieść karę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.05.2024
    GBP 5.0022 złEUR 4.2624 złUSD 3.9376 złCHF 4.3039 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement