Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

London-born boy who died aged 15 to become first millennial saint

London-born boy who died aged 15 to become first millennial saint
Zmarły w 2006 r. Carlo Acutis został beatyfikowany w bazylice św. Franciszka z Asyżu 10 października 2020 r. (Fot. Vatican Pool/Getty Images)
A London-born teenager who died of leukaemia aged 15 is to become the Catholic church’s first millennial saint.
Carlo Acutis was a computer prodigy who helped to spread Roman Catholic teaching online before his death in 2006. On Thursday, Pope Francis decreed that a second posthumous miracle has been attributed to Acutis, qualifying the teenager for canonisation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Carlo Acutis był utalentowanym informatykiem, który przed swoją śmiercią w 2006 roku pomagał rozpowszechniać rzymskokatolickie nauczanie w internecie. Wczoraj papież Franciszek ogłosił, że przypisano mu drugi cud pośmiertny, co kwalifikuje nastolatka do kanonizacji. Na liście 912 osób dotychczas kanonizowanych przez papieża Franciszka, najmłodsza osoba urodziła się w 1926 roku.

Acutis urodził się w Londynie w 1991 roku, ale później przeprowadził się do Mediolanu wraz ze swoimi włoskimi rodzicami, Andreą Acutisem i Antonią Salzano. Zmarł na białaczkę 12 października 2006 roku w Monzy we Włoszech. Z kolei w 2020 roku papież Franciszek beatyfikował go w Asyżu, gdzie obecnie spoczywają jego doczesne szczątki.

Matka chłopca opowiadała na łamach gazety "Corriere della Sera", że od trzeciego roku życia jej syn prosił o odwiedzanie kościołów, obok których przechodzili w Mediolanie i przekazywał swoje kieszonkowe na rzecz ubogich ludzi.

Carlo oferował również wsparcie kolegom z klasy, których rodzice się rozwodzili, bronił niepełnosprawnych rówieśników, gdy byli zastraszani, a także zanosił posiłki i śpiwory bezdomnym nocującym na ulicach Mediolanu.

Chłopiec nauczył się programowania jeszcze w szkole podstawowej, a następnie zaczął wykorzystywać swoje umiejętności do tworzenia stron internetowych dla organizacji katolickich, a także takiej, która dokumentowała cuda na całym świecie.

W religii katolickiej ludzie mogą modlić się do zmarłych osób, które ich zdaniem przebywają w niebie, prosząc o wstawiennictwo u Boga w ich imieniu, np. o powrót do zdrowia po chorobie lub wypadku.

Jeśli dana osoba niespodziewanie wyzdrowieje, Watykan może uznać to za cud. W przypadku uznania dwóch cudów, przypisywanych zmarłej osobie i zatwierdzonych przez papieża, kwalifikuje się ona do uznania za świętą.

Acutis znalazł się na drodze do kanonizacji po tym, jak papież Franciszek zatwierdził przypisywany mu cud: siedmioletni chłopiec z Brazylii wyzdrowiał z rzadkiej choroby trzustki po styczności z jedną z koszulek Acutisa. Jeden z księży również modlił się do Acutisa w intencji dziecka.

Drugi cud dotyczy Valerii Valverde z Kostaryki, która doznała nagłego uzdrowienia po wypadku rowerowym we Florencji w 2022 roku. Lekarze oceniali szanse na jej przeżycie jako bardzo niskie. 

Matka dziewczyny modliła się o jej uzdrowienie przy grobie Acutisa w Asyżu, po czym Valeria zaczęła oddychać bez respiratora, odzyskała sprawność kończyn i mowę. Została wypisana z oddziału intensywnej terapii 10 dni później, a badania wykazały, że uszkodzenie mózgu zniknęło.

Przypadek ten zbadała specjalna jednostka kościoła katolickiego zajmująca się badaniem ważności cudów, zwana Radą Medyczną Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która potwierdziła cudowne uzdrowienie Kostarykanki.

Czytaj więcej:

Papież Franciszek pracuje nad autobiografią, która ukaże się wiosną 2024 r.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement