Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK breaching Brexit agreement on EU citizens’ rights, London court told

UK breaching Brexit agreement on EU citizens’ rights, London court told
Setki tysięcy mieszkających w UK osób z tymczasowym statusem osiedlenia ryzykuje utratę prawa do pobytu, jeśli nie złoży w odpowiednim czasie wniosku o stały pobyt, czyli settled status. (Fot. Getty Images)
The British government's post-Brexit settlement scheme for EU citizens is unlawful, the UK's High Court has ruled. The Independent Monitoring Authority (IMA), an independent body set up to oversee citizens' rights, took legal action against the Home Office.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Independent Monitoring Authority (IMA) może pochwalić się już pierwszym sukcesem w przełomowej sprawie Sądu Najwyższego, która milionom obywateli o statusie tymczasowego osiedleńca pomoże wyjaśnić sytuację związaną z pobytem w UK.

IMA twierdzi, że wprowadzony po Brexicie program osiedleńczy dla obywateli UE (EU Settlement Scheme - w skrócie EUSS) niezgodnie z prawem wymaga, aby nawet 2,6 miliona obywateli UE złożyło drugi wniosek po uzyskaniu tymczasowego pozwolenia na pozostanie w Wielkiej Brytanii pod groźbą utraty prawa pobytu.

Obywatele UE i członkowie ich rodzin, którzy nie uzyskali prawa stałego (settled status) pobytu przed końcem 2020 r., mogli otrzymać ograniczone pozwolenie na wjazd i pobyt w Wielkiej Brytanii przez pięć lat, znane jako pre-settled status.

Podczas rozprawy rewizyjnej, która odbyła się w Royal Courts of Justice w dniach 1 i 2 listopada reprezentujący IMA Robert Palmer wyjaśnił londyńskiemu Sądowi Najwyższemu, że zgodnie z obowiązującym obecnie systemem, osoby, które nie złożą kolejnego wniosku w ciągu pięciu lat od przyznania im statusu osoby tymczasowo osiedlonej, automatycznie tracą prawo pobytu w Wielkiej Brytanii, co "czyni z nich osoby, które nielegalnie przedłużają pobyt i w związku z tym podlegają zatrzymaniu i wydaleniu".

Oznacza to, że utracą również zależne od tego prawa, w tym możliwość pracy w Wielkiej Brytanii, korzystania z opieki zdrowotnej i edukacji oraz ubiegania się o mieszkanie i zasiłki.

Zaznaczył, że ten aspekt unijnego programu osiedleńczego – i podobnego systemu dla obywateli z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu – jest "wprost niezgodny z umową o wystąpieniu".

Palmer podkreślił również, że Komisja Europejska, która interweniowała w tej sprawie, popiera interpretację IMA dotyczącą praw obywateli UE wynikających z umowy o wystąpieniu UK z UE.

Reprezentujący Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) David Blundell argumentował, że program zapewnia obywatelom UE "znacznie hojniejszą ochronę" niż jest to wymagane na mocy umowy o wystąpieniu.

Jego zdaniem rząd brytyjski "konsekwentnie przyjmował stanowisko, że wniosek o odnowienie statusu osoby osiedlonej" będzie wymagany w negocjacjach z Komisją Europejską (KE).

Imigracja do UK z krajów Unii Europejskiej stała się bardziej skomplikowana po Brexicie przez wprowadzenie systemu EUSS. (Fot. Getty Images)

Tymczasem Nicholas Khan z KE wyjaśnił sądowi, że komisja interweniowała w sprawie ze względu na "ważność sprawy dla prawidłowego funkcjonowania umowy o wystąpieniu".

W wyroku, który zapadł dzisiaj, 21 grudnia, Lord Justice Peter Lane orzekł, że prawo pobytu może zostać utracone tylko w bardzo szczególnych okolicznościach, które są jasno określone w umowach o wystąpieniu z UE i umowach o separacji EOG-EFTA.

Utrata praw z powodu niezłożenia wniosku o przekształcenie statusu - z pre-setted do statusu osoby osiedlonej - nie stanowi jednej z tych okoliczności, a zatem nakładając wymóg podwyższenia statusu pobytu, Home Office działał niezgodnie z prawem. Sędzia podkreślił również, że osoby, którym przyznano status pre-settled, są uprawnione do stałego pobytu w Wielkiej Brytanii, gdy przebywają tam przez wymagany okres pięciu lat.

W wyniku swoich ustaleń sędzia wydał oświadczenie, że EUSS w tym zakresie w obecnym kształcie jest niezgodne z prawem.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prawdopodobnie odwoła się od tej decyzji. IMA zaznacza jednak, że w trakcie trwania tego procesu nie oczekuje się jednak żadnych zmian w obecnym kształcie EUSS. Dlatego też osoby o statusie pre-settled powinny nadal składać wniosek o status osoby osiedlonej (settled status), jeżeli się do tego kwalifikują.

Według statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na dzień 30 listopada 2021 r. było 2,485 mln obywateli ze statusem pre-settled. We wrześniu 2022 r. było ich już 2 677 190.

Czytaj więcej:

To nie koniec problemów z "settled status". IMA rozpoczyna dochodzenie

Polacy w UK apelują w sprawie statusu osiedlenia do nowej szefowej Home Office

Home Office pozwane do sądu w związku z przepisami dotyczącymi "pre-settled status" dla obywateli UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement