Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK Poles appeal to new Home Secretary on Settled Status

UK Poles appeal to new Home Secretary on Settled Status
Nowa szefowa Home Office, czyli ministerstwa spraw wewnętrznych, Suella Braverman. (Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)
On Tuesday September 13th the Federation of Poles in Great Britain, based in London, sent a letter to the new Home Secretary, Rt Hon Suella Braverman KC MP concerning unresolved issues that were causing considerable distress to many Polish and other EU citizens resident in the UK.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak przyznaje Zjednoczenie Polskie, wprowadzenie systemu statusu osoby osiedlonej (EU Settlement Scheme) było stosunkowo udane - pomimo komplikacji i wątpliwości, jakie pierwotnie budził. Ze statystyk z marca 2022 r. wynika, że rozpatrzono 5,7 mln wniosków od obywateli UE, w tym 1,1 mln obywateli polskich, z czego 76% otrzymało status osiedleńca (settled status), a 19% tymczasowy status (pre-settled status).

Pomimo upływu terminu składania wniosków do 30 czerwca 2021 r. brytyjskie MSW (Home Office) nadal zezwala wielu osobom na składanie spóźnionych wniosków - co najmniej 42 750 aplikacji po tej dacie wpłynęło od obywateli polskich.

Jednak Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii i aktywne grupy wsparcia pomagające w prowadzeniu tych spraw - takie jak East European Advice Centre w Londynie i Polish British Integration Centre w Bedford - obawiają się, że ponad 200 tys. Polaków znajduje się w trudnej sytuacji posiadając jedynie tymczasowy status. Po 5-letnim pobycie w UK muszą się bowiem ubiegać o pełen status, a często ze względu na swoją sytuację osobistą nie są świadomi, że muszą ponownie złożyć wniosek lub brakuje im wiedzy technicznej lub umiejętności językowych, aby to zrobić - wskazuje Zjednoczenie Polskie.

Chociaż kwestia ta wciąż pozostaje nierozwiązana, często odmawia się im praw przysługujących mieszkańcom Wielkiej Brytanii, takich jak zatrudnienie, mieszkanie, a nawet wjazd do Wielkiej Brytanii. Ta niepewność zniechęca ich do złożenia odpowiedniego wniosku o status osoby osiedlonej i może zwiększyć liczbę osób mieszkających tu nielegalnie. W podobnej sytuacji znajdują się także narodowości UE, nie tylko Polacy.

W piśmie do Home Office Federacja zwróciła się z apelem o złagodzenie problemu w trzech kwestiach.

Pierwsza to  wydłużenie terminu przyznawania dotacji grupom wsparcia, które odegrały istotną rolę w udzielaniu pomocy przy składaniu wniosków i które w ciągu najbliższych kilku lat staną w obliczu zwiększonego obciążenia pracą w miarę zbliżania się do końca 5-letniego okresu pobytu w UK osób ubiegających się o status osoby osiedlonej. Obecne dofinansowania kończą się po 30 września 2022 roku,

Drugą kwestią jest uświadomienie osobom o statusie pre-settled, że istnieje konieczność ponownego ubiegania się o settled status i że wymagany wniosek trzeba złożyć w określonym terminie.

Trzecim wnioskiem skierowanym do Home Office jest wprowadzenie pisemnego poświadczenia na żądanie statusu osoby osiedlonej, jak i tymczasowo osiedlonej. Chodzi o wydanie& ważnego drukowanego dokumentu, który sprawi, że status danej osoby będzie bardziej widoczny dla instytucji i osób zainteresowanych, takich jak landlord, pracodawca, kontrola graniczna lub personel linii lotniczych.

Czytaj więcej:

Minister Kevin Foster: Imigranci, którzy nie złożyli wniosku o settled status, nie będą deportowani

Jak uzyskać dostęp do swojego profilu imigracyjnego w UK? Home Office wyjaśnia

UK: Tymczasowo osiedleni obywatele UE zagrożeni utratą praw?

Czy obywatele UE w UK znają swoje prawa?

To nie koniec problemów z "settled status". IMA rozpoczyna dochodzenie

IMA: Co czwarta osoba nie otrzymała certyfikatu aplikacji o settled status

IMA: "Obywatele UE podróżujący do UK powinni pamiętać o swoich prawach"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement