Menu

Employment: Temporary jobs for UK workers 'surge in December'

Employment: Temporary jobs for UK workers 'surge in December'
Chociaż liczba tymczasowych wakatów rosła w najszybszym tempie od ponad dwóch lat, to stałe zatrudnienie odnotowało pierwszy wzrost od września. (Fot. Getty Images)
Demand for staff picked up in December for the first time in three months, new research by UK recruiters suggests.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Firmy były skłonne zatrudniać więcej pracowników tymczasowych ze względu na niepewność związaną z kryzysem Covid-19 oraz Brexitem - ocenia organizacja Recruitment and Employment Confederation (REC), która zrzesza ok. 400 firm zajmujących się rekrutacją i doradztwem w zakresie zatrudnienia.

Chociaż liczba tymczasowych wakatów rosła w najszybszym tempie od ponad dwóch lat, to stałe zatrudnienie odnotowało pierwszy wzrost od września. "Do tego, był on niewielki" - wskazuje REC.

Neil Carberry, dyrektor generalny organizacji, podkreśla, że w minionym miesiącu w górę poszły również początkowe stawki wypłacane pracownikom, bo pracodawcy byli zachęcani pozytywnymi wiadomościami na temat wprowadzenia szczepionki na koronawirusa. "Teraz ważne jest, aby utrzymać ten trend" - ocenia ekspert.

Dodaje, że rządowa pomoc w ochronie i tworzeniu miejsc pracy "ma zasadnicze znaczenie". "Potrzebujemy długoterminowego planu wspierania wszystkich przedsiębiorstw, a nie tylko tych, które musiały zostać zamknięte podczas kolejnych lockdownów" - podkreślił.

Carberry zwraca również uwagę na to, że krajowy rynek pracy odradza się w różnym tempie, w zależności od danego regionu. "Londyn nadal pozostaje w tyle. W brytyjskiej stolicy znajdują się jedne z najbardziej poszkodowanych gmin w kraju, więc jest to szczególnie niepokojące" - ostrzega szef REC.

We wtorek brytyjski minister finansów Rishi Sunak ogłosił, że firmy z sektora handlu detalicznego, gastronomii, hotelarstwa i rekreacji otrzymają jednorazową dotację w wysokości do 9 000 funtów, co ma im pomoc przetrwać okres kolejnej blokady.

Z kolei w połowie grudnia Krajowe Biuro Statystyczne (ONS) podało, że w ciągu trzech miesięcy, od sierpnia do października włącznie, w Wielkiej Brytanii pracę straciła rekordowo duża liczba 370 tys. osób. Stopa bezrobocia wzrosła jednak mniej, niż się spodziewano - do 4,9 proc. W przeliczeniu na liczby bezwzględne oznacza to, że bez pracy pozostawało 1,7 mln osób.

Czytaj więcej:

Żegnaj, Topshop: Bankructwo brytyjskiego potentata branży odzieżowej

Nisko opłacani pracownicy w UK "w podwójnie trudnej sytuacji"

Rekordowa liczba mieszkańców UK straciła pracę w ciągu trzech miesięcy

Brytyjski rząd będzie dopłacał do pensji aż do kwietnia 2021 r.

UK: Firmy dotknięte lockdownem dostaną do £9 000 pomocy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement