Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Ryanair's airplane from Poland to London stopped responding. F-16 were sent

Ryanair's airplane from Poland to London stopped responding. F-16 were sent
Załoga samolotu nie odpowiadała na komunikaty kontrolerów. (Fot. Getty Images)
A Ryanair airline flying from Poland to London Stansted lost contact with ground control while flying over the airspace of the Netherlands. For unexplained reasons, the pilots of the aircraft stopped responding to messages.
Advertisement
News available in Polish

Incydent miał miejsce w sobotę ok. 21:30. Z powodu braku łączności, rozpoczęto procedurę przechwycenia samolotu.

Za ochronę przestrzeni powietrznej Holandii odpowiada zarówno holenderskie, jak i belgijskie wojsko. To właśnie z tego drugiego kraju wysłano dwa myśliwce F-16, aby sprowadziły samolot na ziemię.

W tym samym czasie przygotowania do startu rozpoczęły również myśliwce w Wielkiej Brytanii. Ostatecznie jednak ich wylot odwołano po krótkim komunikacie Belgów, którzy przekazali jedynie, że "łączność została wznowiona", a wysłane F-16 wróciły już do bazy.

Jak informują media, problem braku odpowiedzi na komunikaty kontroli naziemnej zdarza się regularnie. Pojawia się on m.in. wtedy, gdy piloci zmienią częstotliwość w radiu podczas przelatywania z jednej strefy kontroli do drugiej - nie słyszą wówczas jakichkolwiek komunikatów od kontrolerów.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Advertisement