Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Royal Mail privatisation will not affect postal delivery

Royal Mail privatisation will not affect postal delivery
Business secretary says postal service sell-off will not threaten universal service obligation to deliver to 29m UK homes.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Poczta Królewska zostanie sprzedana w publicznej ofercie akcji jeszcze w obecnym roku obrachunkowym - ogłosił w Izbie Gmin minister ds. biznesu Vince Cable. Royal Mail wyceniana jest na 2-3 mld funtów szterlingów. Oznacza to, że każdy z uprawnionych pracowników może otrzymać akcje wartości 1,5-2,3 tys. funtów. Rząd nie zdecydował jeszcze, czy 10-procentowa pula akcji zostanie oddana pracownikom poczty za darmo, czy też po ulgowej cenie.

Wcześniej rozważano sprzedaż firmy partnerowi strategicznemu - wskazywano w tym kontekście na duże firmy spedycyjne TNT i DHL - lub zagranicznemu funduszowi (tzw. sovereign wealth fund).

Rządowym planom prywatyzacji przeciwny jest związek zawodowy CWU (Communication Workers Union) reprezentujący ok. 2/3 ogółu zatrudnionych, który grozi strajkiem, ostrzega przed spadkiem jakości usług i obciążeniem pracowników dodatkowymi zadaniami.

"To największy w Wielkiej Brytanii plan dystrybucji akcji wśród pracowników prywatyzowanej firmy od blisko 30 lat" - podkreślił Cable. "Nadszedł czas, by rząd wycofał się z Royal Mail, oddając pole do działania prywatnemu kapitałowi" - dodał.

W ostatnich dwóch latach firma Royal Mail przeszła gruntowną restrukturyzację. W reakcji na rosnący handel internetowy nacisk położono na doręczanie paczek. Dzięki temu po kilku latach strat poczta zanotowała w ubiegłym roku zysk.

Usługi pocztowe w Wielkiej Brytanii świadczą dwie odrębne firmy: Post Office, czyli urzędy pocztowe, oferujące usługi "przez okienko", i Royal Mail zajmująca się sortowaniem i doręczaniem przesyłek listowych i paczek. Post Office nie jest na sprzedaż, na ogół to placówki działające na zasadzie koncesji.

Opozycyjna Partia Pracy twierdzi, że nie ma uzasadnienia dla prywatyzacji, i ostrzega, że niektóre kwestie dotyczące wolnorynkowej konkurencji nie są rozstrzygnięte, nie ma jasności, w jaki sposób Royal Mail będzie mogła się dokapitalizować po prywatyzacji, ani na co rząd przeznaczy wpływy z tej prywatyzacji.

W latach 80. ówczesna premier Margaret Thatcher, która sprywatyzowała dostawy gazu, usługi telekomunikacyjne, linie lotnicze British Airways i inne państwowe korporacje, odmówiła sprzedaży Royal Mail, wskazując, że to instytucja działająca na mocy królewskiego przywileju od czasów Henryka VIII. Po Thatcher do prywatyzacji poczty bezskutecznie przymierzały się kolejne rządy.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement