Menu

Rekordowa sprzedaż domów w UK

Rekordowa sprzedaż domów w UK
Rynek nieruchomości wrócił do dawnej formy - nowe domy sprzedają się najszybciej od ponad dekady. (Fot. Getty Images)
Tymczasowe zniesienie opłat skarbowych za zakup nowego domu bądź mieszkania (ang. stamp duty) okazało się być prawdziwym zastrzykiem adrenaliny dla brytyjskiego rynku nieruchomości - informuje portal Rightmove. Według jego danych, tak dobrej sytuacji nie było od ponad 10 lat.
Reklama

Rightmove to kolejny podmiot, który informuje o znacznym wzroście sprzedaży nowych nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Wcześniej podobne trendy odnotował m.in. portal Zoopla w oparciu o własne dane.

Zdaniem ekspertów z Rightmove, za sytuację tę odpowiada decyzja brytyjskiego rządu o tymczasowej uldze podatkowej dla wszystkich nieruchomości poniżej 500 tys. funtów.

Dane Rightmove sugerują, że sytuacja na rynku jest obecnie "najlepsza od ponad 10 lat", a sprzedaż nowych domów jest "o 125 procent szybsza niż jeszcze rok temu". Szacuje się, że co siódma nieruchomość sprzedaje się już w ciągu pierwszego tygodnia od wejścia na rynek, a dwie trzecie domów znajduje nabywcę w ciągu pierwszych dwóch tygodni.

W samym Londynie 1 na 10 nieruchomości jest sprzedawana w ciągu pierwszych 7 dni. Rok temu statystycznie było to 0,5 nieruchomości w ciągu tygodnia.

Rightmove potwierdził jednocześnie całkowitą zmianę trendów wśród kupujących, o której wiele mówiło się w ciągu ostatnich tygodni. Zamiast kuchni, kluczową częścią domu po raz pierwszy jest ogród i to właśnie go najczęściej pokazuje się obecnie na pierwszym zdjęciu. Rośnie również popularność dużych domów, zwłaszcza tych z trzema sypialniami, a gwałtownie spada sprzedaż mieszkań.

Czytaj więcej:

Londyn: Domy wciąż tańsze niż przed pandemią

W UK spadają ceny nowych domów

Rekordowy popyt na domy w UK. Sprzedaż mocno w górę

  Komentarze
  • Ryba
   10 września, 08:20

   Kupujcie kupujcie aż miło bęndzie popatrzeć w przyszłości!!!!!!!!!

  • Z Cardiff
   10 września, 09:44

   Straszne to co się dzieje w tej chwili domy wykupują szczególnie agencje nieruchomości które mają gotówkę okropnie zniszczyli rynek piszacy ten artykuł kompletnie nie ma pojęcia o rynku nieruchomości zwykli ludzie sprzedają apartamenty aby mieć pieniądze na przeżycie a bogatsi jak agencje nieruchomości którzy maja gotówkę wykupują ceny idą w górę, niszcząc rynek stąd ten boom sam mam dom i wiem o mówię.

  • Xxxx
   10 września, 12:34

   Dobrze się sprzedają , pracuje dla developera w środkowej Anglii ,nie które są już sprzedane przed wykonaniem fundamentów

  • Lord
   10 września, 13:22

   Witam. Posiadam 4 bedroom z ładnym dużym ogrodem. Ktoś chętny do kupienia? Aaaa sory zapomniałem że pisze do 85% ludzi co nawet nie maja na piwo we wtorek a wypłata dopiero w piątek. Przepraszam za zamieszanie. Ale mam dobra wiadomosc jutro jest piatek. Zycze smacznego piwka.

  • Huron
   10 września, 17:59

   A po cholerę mi piwo?? Aaaa sorry zapomniałem, że grubo ponad 85% tutaj komentujących z tobą na czele to zaawansowani alkoholicy...

  • Jerzy Bann
   10 września, 22:40

   A gdzie mój komentarz, który dziś rano napisałem?

  • Lord
   11 września, 04:43

   Tak mój paziu masz racje. Mamy już piąteczek. Zadowolony? Kieszenie pełne? Wtorek już blisko.

  • Huron
   11 września, 14:26

   Już? dowartościowałeś się "lordzie"? Super. Będziesz teraz już grzeczny i wyrządzisz mniej szkód. Cieszę się bardzo, że mogłem pomóc.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Reklama