Real wins after the decision of Polish judges

Real Madryt pokonał Ajax 2:1. (Fot. Getty Images)
Defending the trophy Real Madrid beat Ajax 2-1 in Amsterdam (0: 0) in the 1/8 finals of the UEFA Champions League. An important decision was made by Polish judges who served the VAR system. The revenge will take place on March 5.

Kibice Ajaxu mogli wczoraj przynajmniej na chwilę przypomnieć sobie czasy wielkości klubu z połowy lat 90., kiedy nawiązywał walkę z najlepszymi, a dzięki efektownej, dynamicznej grze sięgnął w 1995 roku po triumf w Champions League. Holenderski zespół grał z obrońcą trofeum i faworytem nie był, jednak przez długi czas to gospodarze dyktowali warunki na boisku.

Przez pierwsze 10 minut Real praktycznie nie wyszedł z własnej połowy, a akcje Ajaxu były szybkie i składne, za to nieskuteczne. Pierwszy celny strzał oddali "Królewscy", ale uderzenie Brazylijczyka Viniciusa Juniora obronił kameruński bramkarz gospodarzy Andre Onana.

Był to moment, w którym piłkarze Ajaxu zwolnili tempo i zaprzestali pressingu, ale nie trwało to długo. Po chwili znów zaczęli dominować, podobnie jak w pierwszych minutach, ale dalej szwankowała u nich skuteczność.

W 36. minucie Marokańczyk Hakim Ziyech przegrał pojedynek z bramkarzem Realu Belgiem Thibaut Courtois, a w 39. w końcu do siatki głową trafił Argentyńczyk Nicolas Tagliafico, ale arbiter główny skonsultował się z asystentami wideo Szymonem Marciniakiem i Pawłem Gilem, po czym sam obejrzał powtórki, i odgwizdał pozycję spaloną Serba Dusana Tadica w momencie strzału Tagliafico. Była to pierwsze interwencja VAR w historii Ligi Mistrzów.

Szymon Marciniak miał być sędzią głównym spotkania Ajaksu z Realem, ale ostatecznie zamiast oceniać grę na murawie, mecz oglądał przed monitorem wraz z Pawłem Gilem.

Duża liczba niewykorzystanych okazji zemściła się na gospodarzach w 60. minucie. Wówczas Real wyprowadził kontratak, z lewej strony boiska w pole karne wpadł Vinicius Junior, podał do Karima Benzemy, a Francuz oddał mocny strzał, nie dając szans Onanie na interwencję.

Był to 60. gol Benzemy w LM. Francuz jest czwarty w klasyfikacji strzelców wszech czasów tych rozgrywek. Prowadzi Portugalczyk Cristiano Ronaldo z dorobkiem 121 bramek.

Kwadrans później opłacił się pressing zawodników z Amsterdamu. Piłkę ok. 30 metrów od własnej bramki stracił Lucas Vazquez, lewą stroną pobiegł z nią Brazylijczyk David Neres, dograł w pole karne do Ziyecha, a Marokańczyk uzyskał pierwszą w karierze bramkę w Champions League.

Ostatnie słowo należało jednak do drużyny gości. W 87. minucie Onanę pokonał Marco Asensio, któremu piłkę idealnie dośrodkował z prawej strony boiska Dani Carvajal. W jednej z ostatnich akcji meczu znakomitej okazji do wyrównania znalazł się Duńczyk Kasper Dolberg, ale skiksował i Courtois bez większych problemów poradził sobie ze zbyt lekkim uderzeniem.

"Futbol to nie zawsze piękna gra. Nie był to nasz najlepszy mecz, ale byliśmy zespołem. Rywale stosowali wysoki pressing, a my z czasem zmieniliśmy styl gry i udało nam się przedrzeć przez ich linie obronne. Trzeba umieć przeczytać grę i właśnie to dzisiaj zrobiliśmy. Zabieramy do domu dwa gole zdobyte na wyjeździe" - powiedział obrońca i kapitan Realu Sergio Ramos, który z powodu zawieszenia za kartki nie wystąpi w rewanżu.

Ajax znalazł się w fazie pucharowej Champions League po raz pierwszy od 2006 roku. Poniósł szóstą porażkę w sześciu ostatnich konfrontacjach z Realem Madryt.

W inaugurujących fazę pucharową we wczorajszych meczach piłkarze Paris Saint-Germain pokonali na wyjeździe Manchester United 2:0, natomiast AS Roma wygrała przed własną publicznością z FC Porto 2:1.

W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne cztery spotkania, m.in. Liverpoolu z Bayernem Monachium Roberta Lewandowskiego. Ponadto Olympique Lyon podejmie Barcelonę, Atletico Madryt zagra z Juventusem Turyn Wojciecha Szczęsnego, a Schalke 04 Gelsenkirchen - z Manchesterem City.

Rewanże zostaną rozegrane 5-6 oraz 12-13 marca. Finał zaplanowano na 1 czerwca w Madrycie (Estadio Metropolitano).