Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: The vast majority of Poles are looking for cheaper places to shop

Report: The vast majority of Poles are looking for cheaper places to shop
Inflacja daje się konsumentom mocno we znaki. (Fot. Getty Images)
Consumer pessimism is on the rise, as up to 91 percent of Poles are looking for cheaper places to shop, according to the 'EY Future Consumer Index 2023' survey. 31 percent rate their situation compared to 3-4 months ago as worse, an increase of 20 percentage points from the previous survey.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z badaniem firmy doradczej EY "EY Future Consumer Index 2023" 35 proc. Polaków pesymistycznie patrzy w przyszłość w perspektywie najbliższych trzech lat. 70 proc. z nich obawia się dalszego pogorszenia sytuacji ze względu na rosnące koszty życia, 56 proc. ma obawy dotyczące gospodarczych perspektyw kraju, a 48 proc. napiętej sytuacji międzynarodowej i konfliktów zbrojnych.

Na pytanie o aktualne odczucia dotyczącej swojej sytuacji w porównaniu do stanu sprzed 3-4 miesięcy, 60 proc. ocenia ją jako taką samą (spadek o 11 pp. w stosunku do badania z maja 2022 r.), 31 proc. jako gorszą (wzrost o 20 pp.), a 9 proc. jako lepszą (spadek o 19 pp.).

Jak zauważono, obawy konsumentów napędzają konkretne działania. Zaznaczono, że "91 proc. (badanych - przyp. red.) szuka tańszych miejsc do zakupów".

"Ponad połowa respondentów (53 proc.) utrzymuje, że kupują tylko to, co niezbędne (wzrost z 29 proc. w poprzedniej edycji badania), a 45 proc. deklaruje, że wydaje mniej na rzeczy mniej istotne, a 67 proc. obawia się rosnących kosztów żywności, mediów i artykułów pierwszej potrzeby. W efekcie 90 proc. respondentów chce bardziej świadomie i ostrożnie podchodzić do wydatków w najbliższym czasie" – wynika z raportu.

Wśród obaw konsumentów wymieniono: przystępność cenowa artykułów pierwszej potrzeby (84 proc.), rosnące koszty żywności i podstawowych artykułów (67 proc.) i rosnące koszty mediów jak prąd, gaz, woda (67 proc.).

"Największy potencjalny wpływ zmian zachowań zakupowych odczuć mogą firmy sprzedające odzież i obuwie oraz branża urody i kosmetyków, gdyż odpowiednio 43 proc. i 38 proc. konsumentów deklaruje, że będzie kupować mniej tego typu artykułów. Deklaracje istotnych oszczędności dotyczą także kategorii napojów alkoholowych i bezalkoholowych, gdzie odpowiednio 41 proc. i 37 proc. konsumentów deklaruje zmniejszenie wolumenów zakupów oraz elektronika, gdzie 17 proc. konsumentów deklaruje, że w ogóle zrezygnowało z zakupów" – ocenił cytowany w raporcie partner EY-Parthenon Grzegorz Przytuła.

Dodano, że tendencje te mogą utrwalić się w dłuższej perspektywie – 68 proc. konsumentów deklaruje, iż cena będzie głównym kryterium zakupów za trzy lata.

Szósta edycja polskiego badania EY Future Consumer Index została przeprowadzona w Polsce w marcu 2023 r. na próbie 1 tys. osób w wieku 18 – 65 lat.

Czytaj więcej:

80 proc. Polaków odczuwa negatywne emocje na zakupach. Politycy w czołówce "winnych"

Polacy znów emigrują zarobkowo. Wszystko przez rosnące koszty życia

Sondaż: Polacy nie wierzą, że rząd poradzi sobie z inflacją

Nowe dane dotyczące cen w sklepach w kwietniu. Drożeją kolejne produkty

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement