Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Higher earnings are the most common reason for changing jobs

Report: Higher earnings are the most common reason for changing jobs
Zarobki pozostają najważniejszym kryterium dla większości Polaków. (Fot. Getty Images)
The prospect of higher earnings and more interesting tasks are the most important factors inducing people to look for a new job, according to a report by the employment agency Manpower. In the current workplace, employees are most demotivated by too low wages and bad management style.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według "Raportu trendów 2023. Wynagrodzenia i rynek pracy", głównym czynnikiem motywującym do zmiany pracy jest możliwość uzyskania atrakcyjniejszego wynagrodzenia - wskazało tak 41 proc. ankietowanych. Jak zauważono, finansową motywację wzmacnia fakt, że tylko 38 proc. badanych dostało w minionym roku podwyżkę niezwiązaną z awansem. Najczęściej był to wzrost o 5 proc.

Co piąty pracownik przyznał, że do zmiany pracodawcy skłania go niedopasowanie obecnych obowiązków do jego oczekiwań i zainteresowań. "To dowód na to, jak ważna jest chęć rozwoju zawodowego" - zwróciła uwagę dyrektor rekrutacji stałej w Manpower Katarzyna Pączkowska.

Raport zwrócił uwagę na problem wypalenia zawodowego i jego wpływu na chęć zmiany pracy. (Fot. Getty Images)

"Z jednej strony będą to nowe, ciekawe projekty czy praca z najnowszymi technologiami, z drugiej to możliwości awansu i pięcia się po szczeblach kariery. Co więcej, rozwój buduje lojalność pracownika nawet bardziej niż finanse" - zauważyła ekspertka.

13 proc. ankietowanych stwierdziło, że do zmiany pracy motywuje ich zła atmosfera w zespole. Respondenci, mając do wyboru maksymalnie trzy odpowiedzi, wskazywali również wypalenie zawodowe (12 proc.) i brak możliwości pracy zdalnej lub hybrydowej (11 proc.).

Według badania, w obecnym miejscu pracy możliwość pracy w pełni zdalnej ma 14 proc. ankietowanych, 23 proc. pracuje hybrydowo, a ponad połowa wykonuje swoje obowiązki stacjonarnie (54 proc.).

Najrzadziej wymieniane przyczyny zmiany pracy to zła relacja z przełożonym (7 proc.) i praca w godzinach nadliczbowych (5 proc.).

Dla 13 proc. Polaków najważniejsza jest atmosfera w zespole. (Fot. Getty Images)

Respondenci pytani, co ich demotywuje w obecnym miejscu pracy, wskazali przede wszystkim zbyt niskie zarobki (44 proc.), niewłaściwy i nieumiejętny styl zarządzania przez przełożonego (35 proc.) oraz niewykorzystanie umiejętności i talentów pracowników zespołu (30 proc.). Dla co czwartego pracownika demotywujące jest także nierówne traktowanie pracowników (27 proc.) oraz brak wyzwań i rutyna (27 proc.).

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego w grudniu 2022 roku na grupie 645 osób o profilu white collar. Respondentami było 344 specjalistów, 197 osób pełniących rolę dyrektora lub menedżera oraz 104 pracowników będących asystentami.

Czytaj więcej:

Polacy mniej zadowoleni z pracy niż rok temu

"Rzeczpospolita": Polacy patrzą już teraz tylko na rosnące ceny

Firmy w UK planują duże podwyżki płac. Powodem luki kadrowe

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement