Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Europeans are using more and more cocaine

Report: Europeans are using more and more cocaine
Rynek kokainy w Europie wciąż rośnie, a jej dostępność jest obecnie większa niż kiedykolwiek wcześniej. (Fot. Getty Images)
Cocaine use in Europe declined slightly during the Covid-19 pandemic, but has now reached a new high. Many countries have also seen a relatively strong increase in methamphetamine, the German daily Tagesspiegel writes, citing the latest report by the European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raport EMCDDA opiera się na danych ze 104 europejskich miast i jest największym tego typu. Został przygotowany na podstawie analizy ścieków komunalnych pod kątem pozostałości narkotyków. Próbki zostały pobrane w całej Europie w tym samym jednotygodniowym okresie między marcem a kwietniem 2022 roku.

Marihuana jest najczęściej zażywanym narkotykiem w Europie i potwierdza to analiza ścieków - pisze "Tagesspiegel". Kokaina jest drugim najczęściej zażywanym narkotykiem na Starym Kontynencie.

"Od lat 2015-2016 obserwujemy zwiększone wykrywanie kokainy w Europie, z niewielkim tylko spadkiem w okresie Covid-19. W tym roku ten wzrostowy trend został ponownie potwierdzony" - oświadczył Joao Matias, analityk ds. narkotyków w EMCDDA.

W wielu miejscach odnotowano stosunkowo silny wzrost w przypadku metamfetaminy, znanej jako crystal meth. "Podczas gdy już w poprzednich latach widzieliśmy wzrost dostępności, teraz również wszędzie w Europie pojawiają się oznaki zwiększonego użycia" - stwierdził Matias.

Rynek kokainy nadal rośnie w Europie - dodał ekspert. Dostępność jest większa niż kiedykolwiek wcześniej, a narkotyk stał się tańszy. W 2020 roku w Europie skonfiskowano rekordową ilość 214,6 ton kokainy, co wskazuje na rosnącą podaż. W skali globalnej podaż kokainy jest na najwyższym poziomie, co potwierdza badanie opublikowane właśnie przez ONZ.

Szwajcarskie, belgijskie, holenderskie i hiszpańskie miasta zajmują wysokie miejsca pod względem zawartości kokainy w ściekach komunalnych. Na pierwszym miejscu znajduje się belgijska Antwerpia, w której wykryto prawie 50 proc. więcej pozostałości kokainy niż w zajmującej drugie miejsce hiszpańskiej Terragonie; następne są Amsterdam, Bruksela i Zurych - pisze "Tagesspiegel".

Marihuana jest najpopularniejszym narkotykiem w Europie, co potwierdza analiza ścieków komunalnych. (Fot. Getty Images)

Berlin zajmuje 16. miejsce pod względem zażywania kokainy spośród wszystkich miast objętych badaniem i zdecydowanie pierwsze miejsce wśród miast RFN; za nim plasują się Dortmund i Monachium. W porównaniu z wszystkimi objętymi badaniem stolicami europejskimi Berlin plasuje się na piątej pozycji.

W przypadku metamfetaminy czeskie miasta nadal mają najwyższe poziomy, a Ostrawa, Praga i Karlowe Wary znajdują się na szczycie listy. We wszystkich trzech miastach poziomy ponownie wzrosły w porównaniu z rokiem 2021. Za czeskimi miastami w zestawieniu danych o ściekach plasują się trzy niemieckie: Chemnitz w pobliżu granicy z Czechami, a następnie Drezno i Erfurt.

EMCDDA od 2011 roku wykorzystuje analizy ścieków komunalnych do szacowania zażywania narkotyków w wielu europejskich miastach.

Czytaj więcej:

Holandia: Król ułaskawił prezentera telewizyjnego skazanego za przemyt kokainy

Belgijskie media: Mafia narkotykowa infiltruje port w Antwerpii

Kolejny skandal w brytyjskich kręgach władzy: Ślady kokainy w wiejskiej posiadłości rządowej

Holandia: Mafie narkotykowe rekrutują dzieci i młodzież w szkołach i na TikToku

Szkocja: Odnotowano wzrost liczby zgonów spowodowanych konsumpcją narkotyków

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement