Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Europe and Asia spend more on defense, rest below inflation

Report: Europe and Asia spend more on defense, rest below inflation
Stany Zjednoczone są światowym liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność, ale w 2021 r. wydały na ten cel mniej niż rok wcześniej. Na zdj. amerykańscy żołnierze w Forcie Bragg przed wylotem do Polski. (Fot. Melissa Sue Gerrits/Getty Images)
High inflation around the world means that while arms spending is rising nominally, it has fallen in real terms in 2021. The region that deviates most strongly from this trend is Europe, the International Institute for Strategic Studies (IISS) reported yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z "The Military Balance 2022", dorocznej publikacji tego londyńskiego ośrodka analitycznego, w 2021 r. światowe wydatki na zbrojenia wyniosły 1,92 bln dolarów, co nominalnie stanowi wzrost o 3,4 proc. w stosunku do 2020 r., ale po uwzględnieniu inflacji oznacza to, że realnie spadły one o 1,8 proc.

Do spadku w znaczący sposób przyczyniły się Stany Zjednoczone, które choć niezmiennie są światowym liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność, to w 2021 r. wydały mniej - 754 mld dolarów wobec 775 mld rok wcześniej. A biorąc pod uwagę inflację, oznacza to realny spadek o 6 proc. Nie zmienia to faktu, że USA nadal wydają niemal tyle, co pozostałe państwa z pierwszej 15 na liście oraz 3,5 razy tyle, co drugie na świecie Chiny (207,3 mld dol.).

Podobna sytuacja - wzrost wydatków nominalnych, ale spadek realnych - miała miejsce w 2021 r. w niemal wszystkich regionach uwzględnionych przez IISS. Realny wzrost odnotowano tylko w dwóch - w Azji oraz w Europie (Rosja nie jest uwzględniona ani w jednym, ani w drugim, lecz jest klasyfikowana oddzielnie wraz innymi państwami postsowieckimi).

W Azji wydatki na zbrojenia wyniosły 488 mld dolarów, co oznacza realny wzrost o 2,8 proc. w porównaniu z 2020 r., a za 43 proc. całej tej kwoty odpowiadają Chiny. IISS zwraca też uwagę, że od 2008 r. wydatki na obronność w Azji wzrosły ponad dwukrotnie.

Na szczególne podkreślenie, zdaniem autorów raportu, zasługuje sytuacja w Europie. W 2021 r. na obronność wydano tam ok. 359 mld dolarów, co stanowi wzrost w ujęciu realnym o 4,8 proc. w stosunku do 2020 r. Jak wskazano, od czasu rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 r. w Europie nastąpiło wyraźne odwrócenie trendu i 2021 był siódmym kolejnym rokiem, w którym wydatki na obronność w ujęciu realnym się zwiększały. W efekcie tego oraz spadków w innych regionach udział Europy w globalnych wydatkach wyniósł w 2021 r. 18,7 proc., podczas gdy przez poprzednie lata od 2014 r. wahał się między 16,5 proc. a 17 proc.

Czytaj więcej:

Raport: Rosja lepiej przygotowana do wojny niż NATO

Brytyjski rząd: Musimy być gotowi na świat naznaczony konfliktami

Von der Leyen w orędziu: Wyzwaniami dla UE są pandemia, klimat, migracja i obronność

Korea Płn.: Kim Dzong Un zapowiada dalsze zbrojenia i utrzymanie restrykcji covidowych

Irlandia: Siły zbrojne nie są w stanie skutecznie bronić kraju w razie ataku

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement