Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Marked improvement in Europe's air quality over past decade

Marked improvement in Europe's air quality over past decade
Jakość powietrza poprawia się dzięki wdrażanej polityce w zakresie środowiska i klimatu. (Fot. Getty Images)
Better air quality has led to a significant reduction of premature deaths over the past decade in Europe. However, the European Environment Agency's (EEA) latest official data show that almost all Europeans still suffer from air pollution, leading to about 400,000 premature deaths across the continent.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Choć lepsza jakość powietrza doprowadziła do zredukowania przedwczesnych zgonów w minionych 10 latach w Europie, to oficjalne dane Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pokazują, że prawie wszyscy Europejczycy nadal cierpią z tego powodu.

"Dobra wiadomość jest taka, że jakość powietrza poprawia się dzięki wdrażanej polityce w zakresie środowiska i klimatu. Nie możemy jednak ignorować negatywnych aspektów tej sytuacji - liczba przedwczesnych zgonów w Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza jest nadal o wiele za wysoka" - oświadczył wczoraj komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevicius.

Raport wskazuje, że sześć państw członkowskich przekroczyło unijną wartość graniczną dla drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5). Obok Polski w 2018 r. były to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Włochy i Rumunia.

Tylko cztery kraje w Europie - Estonia, Finlandia, Islandia i Irlandia - miały stężenia drobnych cząstek stałych poniżej restrykcyjnych wartości zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pomiędzy unijnymi limitami dotyczącymi jakości powietrza i tymi na poziomie WHO jest cały czas luka. Komisja Europejska zapewnia, że stara się rozwiązać ten problem przez przegląd norm UE w ramach planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń.

Analiza EEA opiera się na najnowszych oficjalnych danych dotyczących jakości powietrza z ponad 4 tys. stacji monitorujących w całej Europie zebranych w 2018 r.

Eksperci odnotowali też ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z produkcji energii. (Fot. Getty Images)

W raporcie napisano, że narażenie na drobny pył zawieszony spowodowało około 417 tys. przedwczesnych zgonów w 41 krajach europejskich w 2018 r. 379 tys. tych zgonów miało miejsce w krajach UE (wówczas jeszcze wraz z Wielką Brytanią). 54 tys. przedwczesnych zgonów przypisano dwutlenkowi azotu (NO2), a 19 tys. ozonowi w warstwie przyziemnej (O3). EMA zastrzega, że podane przez nią liczby nie powinny być sumowane, aby uniknąć podwójnego liczenia (PM2,5, NO2 i O3).

Sytuacja w UE poprawia się jednak. EMA poinformowała, że od 2000 r. emisje głównych substancji zanieczyszczających powietrze z transportu, w tym tlenków azotu (NOx), znacznie spadły. Stało się tak pomimo rosnącego wzrostu emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu.

Eksperci odnotowali też ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z produkcji energii. Gorzej sprawa wygląda w kwestii ograniczania emisji z budynków i rolnictwa.

EMA wyliczyła, że dzięki lepszej jakości powietrza w 2018 r. liczba przedwczesnych zgonów wynikających z zanieczyszczenia pyłem drobnym była o około 60 tys. niższa w porównaniu z 2009 r. W przypadku dwutlenku azotu redukcja jest jeszcze bardziej znacząca - 54 proc. w ciągu dekady.

EEA opisuje też to, w jaki sposób pandemia wpłynęła na jakość powietrza. Dane potwierdzają wcześniejsze oceny wskazujące na ograniczenie emisji niektórych zanieczyszczeń o nawet 60 proc. w wielu państwach europejskich, w których wiosną 2020 r. wprowadzono lockdown. EEA nie ma jeszcze szacunków dotyczących potencjalnego pozytywnego wpływu na zdrowie czystszego powietrza w tym roku.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Media wytykają niektórym celebrytom hipokryzję ws. ekologii

"PB": Kosztowne zanieczyszczenia z samochodów i pociągów

Raport: Najgorsza jakość powietrza jest w Azji Południowej

Każdy Polak płaci za smog od 300 do 800 euro rocznie

Czystsze powietrze to £900 mln więcej w portfelach pracowników w UK

Kanada zakaże jednorazowego plastiku do końca 2021 r.

Londyńczycy tracą najwięcej pieniędzy w Europie przez brudne powietrze

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement