Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WWF Report: World's wildlife population has declined dramatically

WWF Report: World's wildlife population has declined dramatically
Polowania na słonie afrykańskie i ich kły doprowadziły do dramatycznego spadku liczby tych zwierząt. (Fot. Getty Images)
The world wildlife population has declined by an average of 69 percent. in less than 50 years due to deforestation, increased consumption and environmental pollution on an industrial scale - according to the latest report by the international ecological organization WWF and the London Zoological Society (ZSL).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Od oceanów po tropikalne lasy deszczowe, liczebność ptaków, ryb, płazów i gadów spada - opisano w dokumencie "Living Planet Report 2022". Dwa lata temu procentowy spadek liczebności dzikich zwierząt wynosił 68 proc., a cztery lata temu 60 proc.

Ponad 80 autorów raportu wezwało światowych przywódców do osiągnięcia porozumienia w sprawie ochrony środowiska podczas oenzetowskiego szczytu dotyczącego bioróżnorodności COP15 w Kanadzie w grudniu tego roku. Podkreślono także wagę wysiłków na rzecz ograniczenia światowej emisji dwutlenku węgla w celu ograniczenia globalnego ocieplenia do poniżej 1,5 st. Celsjusza w ciągu najbliższych 10 lat.

W badaniu przeanalizowano 32 tys. populacji 5 230 gatunków zwierząt, aby zmierzyć zmiany w liczebności dzikiej fauny na całym świecie.

Tygrys sumatrzański jest jednym z najbardziej zagrożonych wymarciem gatunków świata. (Fot. Getty Images)

Ameryka Łacińska i region Karaibów, w tym Amazonia, odnotowały największy spadek średniej wielkości populacji dzikich zwierząt. W ciągu 48 lat osiągnął on 94 proc. Drugi największy spadek, o 66 proc., odnotowała Afryka, następnie Azja i Pacyfik (55 proc.) oraz Ameryka Północna (20 proc.). Najwolniej dzikie zwierzęta wymierają w Europie i Azji Środkowej, gdzie spadek ich liczebności oceniono na 18 proc.

Naukowcy podkreślają, że zwierzęta mają coraz większe trudności w poruszaniu się po lądzie, ponieważ ich środowisko życia jest ograniczane przez infrastrukturę i pola uprawne. Tylko 37 proc. rzek dłuższych niż 1000 km nadal płynie swobodnie na całej swojej długości.

"W ciągu ostatnich kilku dekad działalność człowieka zniszczyła lasy, łąki, mokradła i inne ważne ekosystemy na całym świecie, zagrażając dobrostanowi zarówno człowieka, jak i dzikich zwierząt. Jest to niezrównoważony sposób życia na tej planecie" - napisano w raporcie.

Ogromne żółwie na Bahamach - jak długo jeszcze będziemy mogli je podziwiać? (Fot. Getty Images)

"Zrównoważony rozwój jest określony przez ONZ jako taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Innymi słowy, nie możemy dalej brać z przyrody więcej niż planeta jest w stanie naturalnie zastąpić, bo w ten sposób zostanie ona zniszczona i mniej zdolna do spełnienia naszych potrzeb i potrzeb innych osób teraz i w przyszłości" - wyjaśniono.

Czytaj więcej:

UK jest jednym z najbardziej wyeksploatowanych przyrodniczo państw na świecie

WWF: Grozi nam największe wymieranie gatunków od czasów zagłady dinozaurów

Australia traci najwięcej gatunków zwierząt i roślin na świecie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement