Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Exclusive: Where Have All The Digital Nomads Gone?

Exclusive: Where Have All The Digital Nomads Gone?
W tym roku odnotowano zauważalny wzrost popularności krajami śródziemnomorskimi. Na zdjęciu: Paphos na Cyprze. (Fot. Getty Images)
In 2020, between various lockdowns, the number of digital nomads boomed as millions of newly office-liberated workers flocked to foreign countries to work remotely. But, as offices demand their workers back, will this be the end of the digital nomad?
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowe badanie przeprowadzone wśród ponad 20 tys. wysokiej klasy specjalistów na całym świecie wykazało, że 80 proc. z nich planuje pozostać zagranicą przynajmniej przez następne 12 miesięcy. Tylko 7 proc. planuje obecnie powrót do kraju pochodzenia.

Raport "Expat Explorer" jednoznacznie wykazał, że najpopularniejszym kierunkiem emigracji dla osób pracujących w specjalistycznych zawodach pozostaje Szwajcaria. W badaniu uwzględniono m.in. takie czynniki jak styl życia, gospodarkę czy opinie samych emigrantów na temat przyszłości.

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio Australia i Nowa Zelandia, a następnie Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz wyspy Guernsey i Jersey.

Coroczne badanie wykazało, że pomimo ograniczeń związanych z podróżami międzynarodowymi, ekspaci cieszą się w większości dobrym zdrowiem i optymistycznie patrzą na nadchodzący rok.

Jak wynika z raportu, zmienił się jednak profil ludzi, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy, a także charakter ich zarobkowania. Zwrócono także uwagę na zauważalny wzrost zainteresowania państwami położonymi nad Morzem Śródziemnym. 

Pozycja Polski w corocznym rankingu pozostaje bardzo niska. (Fot. Getty Images)

Obecnie - jak ocenia HSBC - typowy ekspat to osoba, która jest freelancerem lub pracownikiem, który może wykonywać swoją pracę za pomocą laptopa z dowolnego miejsca. Najczęściej wybierają oni wówczas to miejsce, które umożliwi im jak najwyższą jakość życia.

Według ankietowanych emigrantów, Hiszpania, Cypr i Portugalia to obecnie najlepsze kraje, do których można się przenieść, jeśli chodzi właśnie o jakość życia. Jeśli chodzi o te kraje, które oferują najlepsze samopoczucie, na podium znalazła się Grecja, Hiszpania i Portugalia. 

"Dobre samopoczucie jest obecnie ważnym czynnikiem dla ekspartów" - ocenił Cameron Senior, szef HSBC Expat. "Imigranci z krajów śródziemnomorskich częściej spodziewają się poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego w ciągu najbliższego roku" - dodał.

Cyfrowi nomadzi, w przeciwieństwie do tradycyjnych emigrantów, częściej pracują na własny rachunek, a zatem mogą pracować w dowolnym wybranym przez siebie kraju. Nieco ponad połowa ankietowanych przez HSBC stwierdziła, że ​​pracuje na pełny etat - reszta to samozatrudnieni, przedsiębiorcy, właściciele firm lub emeryci.

Polska w tegorocznym rankingu znalazła się na dole listy, zajmując 42. pozycję w rankingu ogólnym i 38. w rankingu jakości życia. W obu tych kategoriach Wielka Brytania zajęła jeszcze niższą pozycję, bo dopiero 44. miejsce. Dość wysoko uplasowała się natomiast Irlandia, zajmując w ogólnym rankingu 7. miejsce (i 17. pod kątem jakości życia).

Czytaj więcej:

Raport HSBC: Czy warto żyć i pracować w Polsce?

UK na liście najgorszych krajów dla ekspatów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement