Qatar 2022: Argentina beat Croatia 3-0

Argentyńczy zagrali po prostu lepiej. (Fot. Getty Images)
Argentina has reached the final of the FIFA World Cup for the sixth time in history. The 1978 and 1986 World Cup winners defeated Croatia 3-0 yesterday in the semi-finals of the Qatar World Cup.

Pierwsze minuty meczu były spokojne, żadna ze stron nie potrafiła stworzyć dogodnej okazji do zdobycia bramki. Pierwsi śmielej zaatakowali Argentyńczycy, a opłaciło im się to w 34. minucie.

Wówczas potężnym strzałem rzut karny na gola zamienił Lionel Messi. Chwilę wcześniej chorwacki bramkarz Dominik Livakovic sfaulował w polu karnym Juliana Alvareza.

To był 11. gol Messiego w historii jego występów na mistrzostwach świata. Został najskuteczniejszym w dziejach Argentyńczykiem, a także awansował na szóste miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Zajmuje je ex aequo z Węgrem Sandorem Kocsisem i Niemcem Juergenem Klinsmannem. Prowadzi urodzony w Opolu piłkarz reprezentacji Niemiec Miroslav Klose z dorobkiem 16 goli.

Dla Messiego był to również 25. w karierze mundialowy występ. Tym samym wyrównał rekord Niemca Lothara Matthaeusa. W finale będzie miał okazję poprawić to osiągnięcie.

Livakovic był bohaterem Chorwatów w 1/8 finału i w ćwierćfinale, kiedy zespół z Bałkanów po karnych wyeliminował najpierw Japonię, a potem Brazylię. Zatrzymać Argentyny już jednak nie zdołał.

Pięć minut później "Albicelestes" podwyższyli prowadzenie. Odważną, przebojową akcją popisał się Alvarez. Napastnik Manchesteru City, po rzucie rożnym dla Chorwacji, dopadł do piłki w okolicy linii środkowej i przebiegł z nią pół boiska. Wybić mu jej nie zdołali ani Josip Juranovic, ani Borna Sosa i pokonał Livakovica.

Już dziś dowiemy się, z kim zagra Argentyna w finale. (Fot. Getty Images)

W drugiej połowie ekipa z Ameryki Południowej kontrolowała wydarzenia na boisku skutecznie neutralizując ofensywne poczynania Chorwatów. W dodatku skutecznie wyprowadzoną kontrą ostatecznie zamknęli mecz.

W 69. minucie w roli głównej ponownie wystąpili Messi oraz Alvarez. Ten pierwszy popisał się indywidualną akcją i tak dograł młodszemu koledze z drużyny, że jedyne co mu pozostało to dołożyć nogę, aby wpakować piłkę do siatki.

Komentatorzy argentyńskiego Radia La Red podkreślają, że poziom zaprezentowany w półfinale przez podopiecznych Lionela Scaloniego jest "mistrzowski", a drużyna z Argentyny zasługuje na wygranie katarskiego mundialu.

"Ta ekipa rośnie z meczu na mecz. Zaczęliśmy bardzo źle, od porażki z Arabią Saudyjską, ale wchodzimy dziś do finału turnieju w wielkim stylu" - ocenili reporterzy rozgłośni.

Dziennikarze z Argentyny wierzą, że występ w katarskim finale mistrzostw świata może zakończyć się dla ekipy "Albiceleste" zdobyciem mistrzowskiego tytułu. Spodziewają się, że ich rywalem w finałowym pojedynku będzie Francja, która dziś w drugim półfinale zmierzy się z Marokiem.