Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Preparations for hard Brexit already under way at Irish ports and airports

Preparations for hard Brexit already under way at Irish ports and airports
Leo Varadkar potwierdził, że Irlandia przygotowuje się do "twardego" Brexitu. (Fot. Getty Images)
The Taoiseach has told EU leaders that preparations are being made at Irish ports and airports for a no-deal Brexit, amid a growing consensus that London is unwilling to move further on Brexit talks.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Brak planu B byłby dla Irlandii samobójstwem” - zacytował słowa swojego źródła Independent.ie.

Jako plan B określana jest sytuacja, w której Wielka Brytania i UE nie zdołają wypracować porozumień podobnych do tych, które funkcjonują obecnie, czyli gdy Zjednoczone Królestwo przestrzega unijnych przepisów i należy do unii celnej.

Według źródła, Dublin był zmuszony rozpocząć przygotowywanie portów i lotnisk, by zmusić Wielką Brytanię do dotrzymania obietnicy, iż na wyspie nie powróci twarda granica między Irlandią a Irlandią Północną.

"Przystępujemy do przygotowań na każdą możliwą sytuację, w tym na brak porozumienia. Wszystkie kraje będą się do tego przygotowywały” - zapewnił premier.

Komisarz UE Phil Hogan zastrzegł także ostatnio, iż "wszystkie sektory muszą się przygotować na wprowadzenie kontrol celnych w imieniu Wspólnoty”. Zaznaczył, że Irlandia może być zobligowana do pobierania ceł od towarów spoza Unii.

Tymczasem w Londynie premier Theresa May zapowiedziała, że jej rząd przedstawi w przyszłym tygodniu tzw. białą księgę zawierającą "szczegółowe propozycje" dotyczące partnerstwa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie. Dokument opisze scenariusz współpracy poza ramami wspólnego rynku i unii celnej UE, ale w formule, która "będzie wspierać nasz wspólny dobrobyt i bezpieczeństwo" – tłumaczyła.

Szefowa rządu przyznała jednocześnie, że istnieją poważne różnice między rządem w Londynie a Komisją Europejską w sprawie przyszłego statusu Irlandii Północnej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Według nieoficjalnych informacji telewizji BBC, rząd przedstawi m.in. nową, trzecią propozycję rozwiązania przyszłego statusu prawnego Irlandii Północnej, który pozwoliłby na uniknięcie twardej granicy z Irlandią. Szczegóły wypracowywanego mechanizmu nie zostały jeszcze podane do wiadomości publicznej.

May zaznaczyła, że "z wyjątkiem protokołu dotyczącego Irlandii Północnej mamy porozumienie lub jesteśmy blisko", ale przyznała, że kwestia północnoirlandzka jest wciąż daleka od rozwiązania.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z dotychczasowym porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady - w tym dotyczące swobody przepływu osób - będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Czy Zielona Wyspa znów zostanie podzielona? (Fot. Getty Images)

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 15.05.2024
    GBP 4.9651 złEUR 4.2635 złUSD 3.9368 złCHF 4.3498 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement