Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portuguese and Poles - Christmas visits to the outskirts of Europe

Portuguese and Poles - Christmas visits to the outskirts of Europe
Świąteczna Lizbona przyciąga wielu Polaków. (Fot. Getty Images)
More and more visitors to Portugal, Poles are eager to spend the holiday season in the south-western part of Europe. And vice versa - Portuguese travel agencies are increasingly offering trips to Poland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Maria Silva z Lizbony przyznaje, że informacja o dużej popularności Polski, drugiego najpopularniejszego kierunku Portugalczyków wyjeżdżających w ramach programu Erasmus, skłoniła ją do poszukiwania nad Wisłą uczelni dla jej syna studiującego inżynierię.

"Byłam już w Polsce z okazji świąt i bardzo mi się spodobało. W mojej rodzinie nie ma praktycznie nikogo, kto jeszcze nie odwiedziłby Warszawy albo jakiegoś innego polskiego miasta. Poza stosunkowo niskimi kosztami życia w Polsce mamy dziś bardzo dużo tanich połączeń lotniczych. To niewątpliwie zbliża nasze kraje" - przekazała Maria Silva.

W tegoroczne święta wielu Portugalczyków odwiedza swoje dzieci studiujące w Polsce w ramach Erasmusa. Wielu innych korzysta z okazji, aby udać się do Polski na pielgrzymkę.

Pochodzący z Lizbony ksiądz Joao Vergamota potwierdza, że coraz więcej parafii w Portugalii organizuje wyjazdy do Polski. Główny szlak prowadzi przez Warszawę oraz miasta bliskie św. Janowi Pawłowi II, szczególnie Kraków i Częstochowę. Przyznaje, że popularność Polski wśród portugalskich katolików wynika z przybierającego na sile kultu świętego z Wadowic.

"W ostatnich latach widoczna jest wymiana grup pielgrzymkowych między Polską a Portugalią. Polacy wciąż masowo podczas swoich urlopów odwiedzają portugalskie sanktuarium w Fatimie, z kolei moi rodacy często kierują się na Jasną Górę” - oznajmił portugalski duchowny.

Liczną obecność polskich urlopowiczów w Portugalii potwierdza konsul honorowy RP w Algarve Eliderico Viegas. Wskazuje, że krótsze "wypady" Polaków dotyczą miejsc takich jak Fatima, Lizbona czy Porto. Z kolei na dłuższy wypoczynek goście z Polski udają się na południowe wybrzeże bądź na Maderę.

"Choć Algarve i Madera to miejsca chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów o różnych porach roku, to Polacy wciąż decydują się spędzać tam wczasy przede wszystkim podczas sezonu wakacyjnego” - ocenił Viegas.

Konsul honorowy zaznaczył, że precyzyjne ustalenie liczby Polaków docierających na odpoczynek do Portugalii jest trudne z uwagi na fakt, że wielu z nich od dłuższego czasu mieszka w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w portugalskich statystykach turystycznych uwzględniani są jako mieszkańcy Wysp Brytyjskich.

Eksperci ds. turystyki wskazują, że Portugalczycy i Polacy w sezonie zimowym przyciągają się na zasadzie kontrastów. Podczas gdy ci pierwsi wolą w okresie świątecznym stosunkowo tanie polskie Tatry ze śniegiem i wspinaczką, to ci drudzy szukają na południowym krańcu Europy plaży, słońca i cieplejszej aury.

Okres bożonarodzeniowo-sylwestrowy to również czas wyjazdów w rodzinne strony dla coraz liczniejszych nad Tagiem i Wisłą małżeństw polsko-portugalskich. Mają one okazję do doświadczenia innych zwyczajów świątecznych.

Mieszkająca od kilkunastu lat pod Lizboną Marta, jedna z blisko 2 000 polskich rezydentów w Portugalii, przyznaje, że kuchnia wigilijna w jej "nowej ojczyźnie" jest drastycznie odmienna od polskiej.

"Karpia nie je się w Portugalii nie tylko podczas świąt, ale w ogóle rzadko w ciągu roku. Śledź jest tu nieznany, a główną wigilijną potrawą jest dorsz lub ośmiornica. Na stole dominują smażone przekąski posypane cukrem" - dodała Marta.

Z kolei dla Nuno z Lizbony, głowy polsko-portugalskiej rodziny, najbardziej "przerażający" podczas okresu przedświątecznego jest widok Polek uwijających się w kuchni przy przygotowaniu 12 wigilijnych potraw. "Nazajutrz widzę zmęczoną twarz mojej teściowej i myślę sobie, że urlop w takie święta to praca, praca i jeszcze raz praca" - dodał Portugalczyk.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement