Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Polish Ministry of Justice wants to extend the ban on approaching victims of domestic violence

The Polish Ministry of Justice wants to extend the ban on approaching victims of domestic violence
Projekt poszerza też zakres osób, w stosunku do których stosowane mogą być wszystkie antyprzemocowe instrumenty. (Fot. Getty Images)
The ban on approaching the victim of violence, and not only the place of her residence, the ban on entering certain places and the ban on communication with the victim - these are the three basic assumptions of the new anti-violence regulations presented yesterday by the Polish Ministry of Justice.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowy zapowiedziany przez resort projekt nowelizuje szereg ustaw, m.in. Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks karny oraz Kodeks wykroczeń.

Pierwszym z jego założeń jest rozszerzenie zakazu zbliżania się do ofiary przemocy - chodzi o to, by obejmował on daną osobę, a nie tylko jej miejsce zamieszkania. "Obecne rozwiązania zakładają zakaz zbliżania się do mieszkania i najbliższego otoczenia, ale chcemy poszerzyć to rozwiązanie o zakaz zbliżania się na określoną liczbę metrów w stosunku do osoby - tak, aby dana osoba i jej najbliżsi mogli czuć się bezpiecznie również na spacerze, czy zakupach" - podreślił wiceszef MS Marcin Romanowski.

Kolejny środek to zakaz wstępu do określonych miejsc. "Takie cztery typowe miejsca, w których rodzina może przebywać, to miejsce pracy, szkoła, miejsce uprawiania sportu i kontaktu z kulturą. W przypadku tych czterech miejsc policja będzie mogła orzec zakaz wstępu dla osoby stosującej przemoc" - wskazał Romanowski, dodając, że o takim zakazie informowani byliby kierownicy tych jednostek.

Ostatni instrument to zakaz komunikowania się z ofiarą. "Bardzo często sprawcy przemocy mogą nękać daną osobę, jej rodzinę. Policja będzie mogła na te dwa tygodnie wydać bezwzględny zakaz kontaktowania się w jakiejkolwiek formie, czy to w formie maila, czy nękania telefonicznego, czy za pomocą innych komunikatorów" - tłumaczył wiceminister.

Każdy z tych środków, w zależności od okoliczności, będzie mógł być przedłużony przez sąd. "To pokazuje jedną ważną rzecz, jeśli chodzi o te rozwiązania. Z jednej strony mamy natychmiastowy, szybki zakaz lub nakaz na podstawie prostego kwestionariusza - to jest bardzo ważne, bo policja nie ma czasu w czasie interwencji rozważać bardzo szczegółowo i dogłębnie indywidualną sytuację - a potem mamy już postępowanie sądowe, w ramach którego jest możliwość bardziej szczegółowego ustalenia konkretnych okoliczności" - zaznaczył wiceminister.

Projekt poszerza też zakres osób, w stosunku do których stosowane mogą być wszystkie antyprzemocowe instrumenty. "Poszerzamy go np. o byłych mężów, czy byłych partnerów, którzy już nie mieszkają z osobą dotkniętą przemocą domową, ale zdarza się, że również wracają do poprzedniego miejsca zamieszkania i stosują przemoc, która zagraża życiu lub zdrowiu" - wyjaśnił Romanowski.

Ustawa antyprzemocowa weszła w życie 30 listopada ubiegłego roku. Na jej mocy policji oraz Żandarmerii Wojskowej nadano uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do niego. Pewidziane w ustawie środki mające na celu izolację sprawcy przemocy od ofiary zastosowano już niemal 2 tys. razy.

Czytaj więcej:

Polki w UK szczególnie narażone na przemoc domową. Gdzie zgłosić się po pomoc?

Znaczny wzrost aktów przemocy w czasie pandemii we Francji

Szwedzki rząd przerażony rosnącą przemocą wobec kobiet. Jak zamierza z tym walczyć?

UK: "Złagodzenie restrykcji może doprowadzić do fali przemocy w sklepach"

UK: Rekordowa liczba zgłoszeń przemocy domowej po wczorajszym finale Euro 2020

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement