Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska Macierz Szkolna and Polish ambassador reacts to accusations concerning Saturday schools

Polska Macierz Szkolna and Polish ambassador reacts to accusations concerning Saturday schools
Polskie szkoły oskarżono o kontakty ze skrajną prawicą szerzącą rasistowskie, ksenofobiczne i homofobiczne poglądy. (Fot. Getty Images)
Associating more than 130 Polish Saturday schools, Polska Macierz Szkolna in Great Britain and the Polish ambassador in London reacted to the article in 'Guardian' on the links of some of these schools with extreme right-wing organizations.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na podstawie raportu antyfaszystowskiej organizacji Hope Not Hate (nadzieja, nie nienawiść) reporterka "Guardiana" poinformowała m.in. o kontrowersjach dotyczących działalności skrajnie prawicowej grupy "Ogniwo", której przedstawiciel pozował do zdjęcia z dyrektorem polskiej szkoły w Southampton Rafałem Sawulskim.

Pytany przez "Guardiana" Sawulski przyznał, że niektórzy rodzice dzieci uczęszczających do tej szkoły istotnie są członkami Ogniwa, a szkoła czasami współpracuje z takimi organizacjami.

Dziennikarka zwróciła również uwagę na zdjęcia z wizyty Mariana Kowalskiego, polityka Ruchu Narodowego i byłego kandydata na prezydenta RP, w polskiej szkole im. Juliana Tuwima w Harlow w 2015 r., przypominając, że na jesieni ub.r. spotkanie z jego udziałem w Londynie zostało odwoływane, a restauracja, w której miał przemawiać, zamknięta. "Gmina Ealing nie będzie tolerować ekstremizmu ze strony neonazistów z Polski" - poinformowano wówczas.

"Guardian" zwrócił także uwagę na powiązania polskiej szkoły im. Adama Mickiewicza w Blackburn z ekstremistyczną organizacją "Polska Niepodległa", która próbowała m.in. ściągnąć na Wyspy polskiego skrajnie prawicowego publicystę Rafała Ziemkiewicza. 

Do publikacji "Guardiana" odniosła się Krystyna Olliffe, prezes zrzeszającej polskie szkoły sobotnie w Wielkiej Brytanii Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS).

"Podchodzimy niezwykle poważnie do niepokojących zarzutów na łamach Guardiana o powiązaniach między niektórymi radykalnie prawicowymi organizacjami i polskimi szkołami sobotnimi. Wierzymy, że w żadnej z naszych szkół nie ma miejsca na radykalne ani ekstremistyczne poglądy, jakiegokolwiek typu" - zapewniła w oświadczeniu.

Szefowa PMS zaznaczyła, że poprosiła dwie z trzech szkół opisanych w artykule o złożenie szczegółowych wyjaśnień, zaznaczając jednocześnie, że trzecia z nich - w Southampton - nigdy nie była zarejestrowana jako członek Polskiej Macierzy Szkolnej.

"Polskie szkoły sobotnie przez dekady oferowały bezpieczną przestrzeń dla wszystkich dzieci o polskich korzeniach, które chciały się nauczyć więcej o Polsce, polskim języku, literaturze i historii, odgrywając kluczową rolę w życiu pokoleń polsko-brytyjskich dzieci" - dodała.

Olliffe podkreśliła też, że w reakcji na artykuł ponad 130 szkół zarejestrowanych w Macierzy otrzymało techniczną notatkę proszącą dyrektorów o przejrzenie istniejących procedur dotyczących zaangażowania publicznego szkół i wydarzeń organizowanych na ich terenie z organizacjami pozarządowymi, prosząc jednocześnie, o "ich zaostrzenie, jeśli to konieczne, aby wykluczyć jakąkolwiek przyszłą współpracę z organizacjami reprezentującymi radykalne i ekstremistyczne poglądy jakiegokolwiek typu".

Do sprawy odniósł się również ambasador RP Arkady Rzegocki, który napisał w liście do redakcji, że był "zaskoczony i zawiedziony" tekstem w "Guardianie". Wskazał, że nie jest świadom potwierdzonych przypadków nawiązania przez którąś z polskich szkół sobotnich poważnych relacji "z tego typu (radykalnie prawicową - przyp.red.) grupą lub osobą". "A jeśli dojdzie do takiej sytuacji, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby powstrzymać szerzenie się takiej narracji" - poinformował.

Polacy w Wielkiej Brytanii zauważyli jednak jednak, że Arkady Rzegocki widnieje na zdjęciach jednej z imprez zorganizowanej przez "Ogniwo", co może oznaczać, że miał styczność z tą organizacją. 

Polonijna społeczność "Nie Patrioci UK" doniosła z kolei, że informacje o związkach polskich szkół z grupami ekstremistów wysłane były m.in. konsulowi RP w Manchesterze już 31 stycznia. Doniesienia nie doczekały się wówczas jakiejkolwiek reakcji ze strony przedstawiciela polskich władz.

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje ponad 130 polskich szkół sobotnich zarejestrowanych przez Polską Macierz Szkolną, w których uczy się około 20 tys. dzieci.

Ambasador RP Arkady Rzegocki w towarzystwie członków "Ogniwa" (pierwsi czterej od lewej), weterana wojennego i historyka Tomasza Panfila (z prawej), który zasłynął stwierdzeniem, że "Holocaust nie był zły dla Żydów". (Fot. Facebook/Ogniwo.UK)

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement